• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • EFORTURI SUPRADIMENSIONATE pentru căutarea ȘEFULUI APIA CLUJ: Intervenția SCAFANDRILOR MILITARI NU SE JUSTIFICĂ!

    agrointeligenta.ro

    Dispariția directorului APIA Cluj, Adrian Zaharia, ieșit cu barca pe lacul Beliș, a stârnit un val de controverse. De la zvonuri privind consumul de alcool de dinaintea urcării în ambarcațiune și până la eforturile supradimensionate privind căutarea trupului, toate au iscat discuții în spațiul public și mass-media.

    Criticile aparute in spatiul public la adresa prefectului, Aurel Cherecheș, care a mobilizat forte supradimensionate pentru găsirea a ceea ce ar putea fi trupul fără viață al lui Adrian Zaharia, au făcut ca astăzi scafandrii militari să refuze o intervenție pe lac pentru găsirea cadavrului. Potrivit surselor Ziar de Cluj, răspunsul a fost clar și sec: nu se justifică intervenția scafandrilor militari.

    În această situație, familia a apelat la scafandri privați, mai ales că adâncimea lacului ajunge la 100 de metri pe alocuri, iar căutările de până acum n-au avut niciun succes.

    Dacă la început se discuta despre o sinucidere, această ipoteză este acum exclusă de investigatori. Martorii spun că Zaharia s-a suit beat în barcă demarând în trombă.

    Vă reamintim că sâmbătă seara, autoritățile au fost sesizate cu privire la o barcă în derivă pe lacul Beliș din județul Cluj. Ulterior s-a constatat dispariția directorului APIA Cluj, cel care ieșise în larg cu barca la finele unei petreceri pe malul apei. La recuperarea bărcii, s-au găsit vesta și telefonul lui Adrian Zaharia, însă până la momentul publicării acestui articol, trupul șefului din APIA nu a fost recuperat. Sunt șanse minime ca el să mai fie găsit în viață.


    Te-ar mai putea interesa

    Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale