• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermier: Vă rog să îmi asomați porcii, nu mai pot să îi văd cum se chinuie

    agrointeligenta.ro

    Apel disperat al unui fermier român! Dumitru Bărbieru, administratorul DAB Zootehnica din județul Tulcea, a făcut adresă către autorități ca porcii pe care îi are acum în exploatație să fie asomați preventiv. Cum un nou focar de Pestă Porcină Africană (PPA) a fost depistat la o distanță de circa 10-13 kilometri de ferma sa, tulceanul – care deja stă cu animalele în carantină de 35 de zile, este sigur acum că nu va fi lăsat să livreze porcii pe care îi are deja îngrășați. În plus, niciun abator nu mai vrea să îi primească animalele, deși buletinele de analiză arată, negru pe alb, că animalele sunt sănătoase.

    ”Am făcut adresă către autorități – am trimis la DSV, la ANSVSA, la Ministerul Agriculturii, peste tot, să se ia hotărârea pentru asomarea preventivă a porcilor din ferma mea. Erau 1.850 de capete pe care le aveam la greutatea de livrare acum o lună. Acum îmi mor cel puțin doi porci pe zi, s-a declanșat canibalismul în masă, mi se termină și orzul pe care mai aveam să li-l dau, nu le pot asigura proteina necesară. Nu mai pot să îi văd cum se chinuie. Este inuman, sunt imagini groaznice și am stat și m-am gândit că cel mai bine ar fi să îi asomeze”, ne-a declarat Dumitru Bărbieru.

    Crescătorul de suine din Tulcea ne-a declarat că ieri s-a depistat un nou focar de PPA în zona sa, așa că este ferm convins că nici sâmbătă, așa cum i-a fost promis, nu i se va permite livrarea porcilor. ”Abatoarele refuză să cumpere porci din județul Tulcea. Porcii au ajuns la greutatea de 130 de kilograme și nu se mai asigură suprafața de bunăstare. Apar continuu focare în zona noastră și vom sta la nesfârșit în supraveghere”, le-a transmis fermierul autorităților.

    Asomarea preventivă este cea mai bună soluție pentru suinele aflate blocate în ferma DAB Zootehnica. Procedura ar fi identică cu cea aplicată deja în gospodăriile din apropierea focarelor, unde porcii sunt preluați de autorități, asomați, iar crescătorii despăgubiți. Exploatația lui Dumitru Bărbieru, fiind însă una mai mare, decizia trebuie luată ”de mai sus”. Să sperăm că imaginile de mai jos, surprinse chiar de fermier în urmă cu o zi, îi vor ajuta pe cei de la București să facă ceea ce trebuie pentru a curma chinurile porcilor care, acum este clar, nu vor mai ajunge niciodată în galantare.

    Te-ar mai putea interesa

    Satul fără vaci. Mărturia unui antreprenor: „Au trebuit doar 20-30 de ani ca nimeni să nu mai crească animale” APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! Fermier reținut 24 de ore după ce ar fi bătut un bărbat prins la furat de porumb APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului