• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • JUDEȚUL unde aproape JUMĂTATE DIN TERENUL AGRICOL A FOST CALAMITAT ÎN 2018!

    Oana Timar -

    Județ calamitat pe aproape jumătate din suprafața sa agricolă! Aproape 50% din întregul teren agricol se este cuprins în cadrul kudeţului Galaţi a fost declarat calamitat de către fermieri, înaintea verificărilor pe care urmează să le facă specialiştii Direcţiei pentru Agricultură a Judeţului (DAJ), cea mai mare parte fiind afectată de secetă, a declarat vineri directorul instituţiei, Valentin Huciu.

    Conform datelor primite de la DAJ, se discută despre 136.000 de hectare sunt declarate suprafeţe calamitate, din totalul de aproximativ 300.000 hectare din judeţul Galaţi.

    „Sunt înştiinţări de secetă pe 129.000 hectare, conform declaraţiilor fermierilor, dar urmează verificările la faţa locului ale DAJ Galaţi. De asemenea, grindina şi inundaţiile au afectat 7.441 hectare, din care grindina a lovit pe 5.560 hectare, iar inundaţiile pe 1.851 hectare”, a precizat Huciu.

    Șeful DAJ Galați a mai spus că în zona Galaţi a plouat puţin, jumătate faţă de media ultimilor ani, fapt ce a determinat ca aproape jumătate din suprafaţa agricolă a judeţului să fie afectată de secetă.

    „Media multianuală a precipitaţiilor pe ultimii zeci de ani este de 450 litri pe metru pătrat în judeţul Galaţi. Din situaţia trimisă nouă de către Serviciul de Gospodărire a Apelor avem la Tecuci 433 litri/mp, dar la Galaţi sunt 279 l/mp. Deci la Galaţi, noi nu avem la această dată nici jumătate din media multianuală pentru această parte de ţară. La Bereşti avem 399 l/mp. Este extraordinar de puţin şi s-ar putea să ajungem să nu atingem nici măcar media pe ultimii ani. Rezultatul este următorul: devansarea fenofazelor de vegetaţie cu aproximativ două săptămâni. În judeţul Galaţi, viţa-de-vie înfloreşte în jurul datei de 30 mai. Aceste manifestări climatice au determinat ca viţa-de-vie să înflorească, în 2018, la 15 mai”, a afirmat directorul DAJ Galaţi.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Prognoza meteo – luna februarie 2026. Regim pluviometric excedentar și temperaturi peste normalul perioadei Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Adrian Țone, fermier: Vom avea zone cu 1.000 l/mp de apă, ceea ce înseamnă o creștere cu 30-40% a necesarului de îngrășăminte

    Ultimele știri

    Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile” Ce tăieri și stropiri în livadă recomandă ing. Marius Roman după topirea zăpezii și a gerului Termen prelungit pentru crescătorii de animale care își construiesc ferme noi cu bani de la stat