• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Cultura de usturoi, sprijin de 3.000 de euro pe an

    Ramona Dascălu -

    Sprijin de 3.000 de euro pentru o nouă cultură agricolă. Cultivatorii de usturoi ar putea primi un sprijin financiar nerambursabil în valoare de 3.000 de euro pe an de la Ministerul Agriculturii, la fel ca și cultivatorii de tomate. Măsura ar urma să intre în vigoare începând cu anul 2019, potrivit Digi24.

    Cei care vor primi acest sprijin trebuie însă să întrunească anumite condiții și anume: trebuie să aibă atestat de producător, să comunice direcţiilor agricole judeţene rezultatele recoltei şi să valorifice producţia.

    Banii vor putea fi folosiţi doar pentru seminţe şi întreţinerea culturilor, însă nu şi pentru cumpărarea de utilaje.

    Subvenția va fi plătită într-o singură tranșă.

    În România, suprafața cultivată cu usturoi în anul 2017 a fost de 9.936 hectare, cele mai multe suprafețe fiind mici și foarte mici, exploatate de ferme de familie și mici fermieri.

    Zonele consacrate pentru producția de usturoi sunt: Copălău – județul Botosani, Teleorman, Dolj, Mehedinţi, Iași și Timiș.


    Te-ar mai putea interesa

    Au început tăierile de miei în ferme. Oierul Nicu Crăciun: ”Noi vindem cu 45 de lei/kg carcasa de miel” Subvenție majorată astăzi de Guvern de la 456 euro/ha la 640 euro/ha Laurențiu Păștinaru, ANMAP: Primăriile ar trebui să nu mai dea autorizații de construcții în apropierea fermelor

    Ultimele știri

    Piedone – control la o stână ce tăia și vindea ilegal miei și iezi! Oierul a fost amendat și dat pe mâna poliției Anunțul ministrului Mediului pentru fermieri: ”Am semnat ghidul pentru Rabla Tractoare. Îl trimit la Monitorul Oficial!” Tragerile cu rachete antigrindină – suspendate pe termen nedeterminat până la realizarea unui studiu de impact