• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • CINE este NOUL MINISTRU al Agriculturii din REPUBLICA MOLDOVA!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Agricultura din Republica Moldova are un nou ministru. Acesta se numește Nicolae Ciubuc și, înainte de a fi învestit în noua funcție, a ocupat începând cu 2016, funcția de director al Agenției de Intervenție și Plăți pentru Agricultură (AIPA).

    Nicolae Ciubuc este de ieri, marți, 25 septembrie, noul șef al Ministerului Agriculturii, Dezvoltării Regionale și Mediului al Republicii Moldova. El l-a înlocuit, astfel, pe Liviu Volconovici, demis de către premierul Pavel Filip.

    În CV-ul lui Nicolae Ciubuc se menționează că este absolvent al facultății de drept a USM, dar și a Academiei de Administrare Publică.

    Și-a început cariera la Ministerul Agriculturii în 2004 în funcție de consultant al Direcției Juridice și Armonizare a Legislației, iar după trei ani de activitate, a fost numit șef adjunct.

    Potrivit Ziarului de Gardă, deținând funcția de director adjunct al AIPA, Nicolae Ciubuc a încasat în 2015, din salariu, 111.000 de lei, iar alți 79.000 de lei a câștigat fiind reprezentant al statului în consiliul de administrație al SA „Franzeluța” și al Centrului pentru Standardizare și Experimentare a calității producției. Nicolae Ciubuc are declarată o locuință de 108 m.p., un garaj, o construcție accesorie și un teren pentru construcții, toate obținute în 2014 și toate deținute prin comodat.

    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii MADR susține că nu știa despre legea care introduce închisoarea pentru folosirea apei din puțuri sau râuri Producție dublă la ceapă cu tehnologie sud-coreeană. Recolte de peste 90 de tone la hectar Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise!

    Ultimele știri

    Vin îngrășămintele! SEEFCO aduce în România peste 30.000 de tone de complexe pentru campania de toamnă Aurel Petruș are două variante câștigătoare la rapița în regim ecologic: LID Invicto și LID Tebo, de la Lidea Descoperiți o mie și unu de motive pentru a investi în sorg, participând la o zi tehnică! Cod roșu de furtuni în România. Ploi de peste 120 l/mp și vijelii puternice Universitatea de Științele Vieții din Timișoara a primit distincția europeană „HR Excellence in Research” de la Comisia Europeană