• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Deparazitarea de toamnă a oilor și vacilor: tratamente recomandate

    Ramona Dascălu -

    Toamna, odată cu aducerea animalelor în adăposturi, se recomandă deparazitarea internă a ovinelor și bovinelor împotriva bolilor parazitare digestive, care sunt boli sezoniere, cu evoluţie clinică la tineret, manifestate prin tulburări digestive şi metabolice, malnutriţie, anemie și întârzieri în creştere.

    Medicul veterinar Cătălin Tudoran, șeful Laboratorul de Diagnostic Romvac, susține că deparazitarea animalelor este foarte importantă întrucât de acest lucru depinde producția de lapte și de lână, cât și sănătatea acestora. Potrivit acestuia, înainte de administrarea unui tratament se recomandă ca animalul să fie examinat de către un specialist. De asemenea, trebuie respectate  dozele recomandate și alternarea produselor administrate pentru a evita riscul apariției rezistenței la o anumită substanță activă dintr-un medicament.

    Pentru deparazitarea oilor și a vacilor se pot folosi produse antiparazitare uşor de dozat, bine tolerate şi cu spectru larg de acţiune, cum ar fi:

    ROMFENBENDAZOL 10% poate fi administrat la femele gestante sau în lactaţie. Tratamentul constă într-o doză unică. Se recomandă 4 administrări anuale (înainte de ieşirea la păşunat, după intrarea în stabulaţie şi pe perioada păşunatului, în iulie şi septembrie). Doza este de 2,5 ml/50 kg la oi și capre, iar la bovine 5 ml/50 kg.

    LEVAMISOL, soluţie injectabilă, reprezintă un antihelmintic activ, în doza de 1 ml/10 kg împotriva nematodelor. Este și un imunostimulator nespecific excepțional; se administrează 1 ml/40 kg g.v., în 3 – 4 reprize, repetat o dată la 4 – 5 zile, care reprezintă un sfert din doza antihelmintică curativă.

    ROMBENDAZOL 2,5% şi ROMBENDAZOL 10%, suspensii buvabile, sunt antihelmintice active faţă de trematode, cestode şi nematode, în toate formele evolutive (ouă, larve, adulţi). Dozele sunt de 3 – 5 ml/10 kg g.v. (bovine, ovine, caprine) pentru Rombendazol 2,5%, respectiv 5 – 7,5 ml/50 kg g.v. pentru Rombendazol 10%, repetat la 24 și 48 ore (bovine, ovine).

    ROMBENDAZOL PLUS, suspensie orală, conţine două substanţe active: albendazol şi levamisol. Albendazolul este activ faţă de trematode, cestode şi nematode în toate formele evolutive. Levamisolul acţionează asupra nematodelor. Doza este de 3 – 5 ml/10 kg g.v., repetat la 24 și 48 ore.

    ROMAVERMECTINA B1 PLUS, soluție injectabilă cu avermectină și clorsulon. În doză de 1 ml/50 kg g.v., administrat subcutan, pentru combaterea endo și ectoparaziților, având și acțiune în combaterea gălbezei.

    ROMIVERMECTIN 1%, soluţie injectabilă, are acțiune antihelmintică şi acaricidă, cu activitate asupra nematodelor (ex.: limbrici etc.) şi artropodelor ex.: râie, căpușe, păduchi hematofagi). Nu are acţiune asupra cestodelor şi nematodelor. Este activ faţă de larvele unor miaze şi faţă de insectele care se hrănesc cu sânge şi detritusuri celulare. Doza este 0,5 ml/25 kg g.v.

    Se recomandă, ca în paralel cu tratamentul efectivelor, să se efectueze dezinsecţia adăposturilor şi a utilajelor cu ROMPARASECT 5% sau TETRACIP ZAPI.


    Te-ar mai putea interesa

    Aerisirea locuinței prin metoda nemțească – metoda luften O floare iubită de mulți riscă să dispară din cauza schimbărilor climatice Mușuroirea trandafirilor toamna – când și cum se face

    Ultimele știri

    Crescător de porcine: ”Cu prețurile medii de 12 lei/kg în viu nu acopăr nici costurile cu hrana, prețul corect ar fi de 17 lei/kg” Decizie pentru pășunile ce au fost transformate în teren arabil și primesc subvenții APIA Egiptul a cumpărat sute de mii de tone de cereale din zona Mării Negre, dar nu din România