• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fost șef ANSVSA, control la berbecii aduși la Ministerul Agriculturii

    Ramona Dascălu -

    Scandalos! După ce mai mulți oieri supărați au ajuns în această dimineață la Ministerul Agriculturii, crescătorii aducând cu ei și doi berbeci, autoritățile statului au decis să pună de-un control care să poată, eventual, să stea la baza sancționării fermierilor curajoși. De precizat că ciobanii veniseră pentru o ședință programată inițial pe data de astăzi, dar care a fost ulterior mutată vineri, pe 12 octombrie.

    Venirea oierilor nemulțumiți la București a tulburat apele în birourile funcționarilor statului. În loc să vegheze asupra focarelor tot mai numeroase de Pestă Porcină Africană, șefi din ANSVSA – DSV București și-au făcut drum la sediul Ministerului Agriculturii pentru a efectua un control și a afla ai cui sunt berbecii aduși de oieri.

    Controlul –  despre care nimeni nu a înțeles în ce bază a fost făcut, s-a realizat chiar de către un fost președinte al ANSVSA, Dumitru Băiculescu. Actualmente, despre acesta se știe să se află în conducerea DSV București unde ar ocupa funcția de director general. DSV București face parte dintre structurile subordinate ANSVSA.

    Băiculesu a ajuns la Ministerul Agriculturii alături de alți colegi din ANSVSA/DSV și a dorit să facă poze cu crotaliile animalelor aduse – doi berbeci dintre care unul înscris la Controlul Oficial al Performanțelor  (COP) și un al doilea considerat neeligibil.

    Oierii s-au arătat surprinși de apariția inspectorilor DSV, mai ales că aceștia au ajuns după ce s-a ”risipit” presa, iar celor prezenți nu le-au fost oferite explicații cu privire la controlul ”ad-hoc”.

    Motivul pentru care oierii au adus la București cei doi masculi este acela de a arăta că un exemplar frumos, cu toate calitățile cerute pentru reproducere, nu este inclus în programul de ameliorare, deci nu primește subvenție, în timp ce alt mascul, mult mai mai și mai plăpând, figurează în acte ca un berbec cu mare valoare genetică.

    La venirea controlului, oierii s-au arătat deschiși, au lăsat autoritățile statului să foptografieze animalele și crotaliile acestora. În plus, crescătorii au oferit detalii despre asociația unde figurează berbecul cu origine, iar proprietarul acestuia, Gheorghe Dănulețiu, cunoscutul Ghiță Ciobanul din reclamele de la Vodafone, a stat mai multe minute de vorbă cu echipa de control.

    Oierii sunt deciși să rămână la București până vineri, când va avea loc ședința cu oficialii statului, dar și cu liderii organizațiilor din sectorul de creștere a ovinelor.

    Citiți și:  CIOBANII SUPĂRAȚI AU AJUNS LA BUCUREȘTI: „INTRĂM ÎN GREVA FOAMEI. AȘTEPTĂM TOȚI COLEGII ALĂTURI DE NOI!”


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția APIA pe pârloagă scade la 20 euro/ha. Emil Dumitru, MADR: La o fermă de 100 ha, plată de 1.000 euro/ha pârloagă Fermă de vaci, scoasă la vânzare din cauza datoriilor. Se vinde cu tot cu utilaje și cu terenul în arendă Avans APIA 2025 – subvențiile care intră în conturi până la finalul lunii

    Ultimele știri

    Ordin MADR: Vârstă minimă la montă pentru berbeci și tauri; minim un berbec la 30-45 de oi Daniel Radu: În Franța, în nord-est, am văzut cultivat porumbul numai cu irigații, deși este o zonă bogată în ploi Reprezentant Bayer: Nu introducem noii hibrizi în Ucraina, de teamă că vor fi contrafăcuți