• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fructele vor fi «tatuate» cu laserul

    agrointeligenta.ro

    Etichetele adezive de pe fructele din supermarketuri vor fi înlocuite cu tatuaje cu laser printate pe coaja fructelor, potrivit unor noi reguli impuse de Uniunea Europeană.

    Astfel, potrivit libertatea.ro, fructe precum citricele, pepenii şi rodiile vor avea pe coji “tatuate” cu un laser pe bază de oxizi de fier şi hidroxizi informaţii şi probabil chiar şi coduri de bare. Noua reglementare a fost aprobată săptămâna trecută, urmând ca pe 23 iunie să intre în vigoare în toate statele din UE.

    Vom reveni cu detalii.


    Te-ar mai putea interesa

    ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Revine ”moda” păsărilor de curte cu impact direct în arenda pentru terenuri agricole Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată!

    Ultimele știri

    Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Subvențiile aprobate la plată înainte de moțiunea de cenzură! Adrian Pintea confirmă pentru Agrointeligența: ”Da, am revenit la conducerea APIA” Lege nouă: Câinii nu vor mai pot fi ținuți în lanț. Microciparea devine obligatorie pentru câini și animale! Plăți ANT la hectar, bovine și ovine. Când intră primii bani de la APIA în conturile fermierilor