• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • INCENDIU PUS INTENȚIONAT LA O FERMĂ DIN ROMÂNIA!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Peste 500 de baloți de paie și 20 de tone de cereale au ars după ce un incendiu a izbucnit ieri, duminică – 21 octombrie, la o fermă din comuna Găneasa, județul Olt. Potrivit pompierilor, focul a fost pus intenționat.

    La sosirea echipajelor de pompieri din cadrul Detașamentului Slatina, incendiul se manifesta generalizat, cu flacără și degajări mari de fum, la acoperișul anexei și la baloții de paie și cerealele care se aflau în interiorul acesteia.

    Un bărbat în vârstă de 33 de ani, conştient, cu traumatism la umăr, a fost asistat medical de echipajul SMURD şi transportat la UPU Slatina pentru mai multe îngrijiri.

    În urma incendiului au ars acoperișul anexei pe o suprafață de aproximativ 500 metri pătrați, 500 de baloți de paie și aproximativ 20 de tone de cereale.

    SpecialiștiI ISU Olt, care au efectuat cercetări pentru a stabili cauza probabilă a izbucnirii incendiului,susțin că incendiul ar fi fost provocat de o mână criminală.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Parlamentul a adoptat legea pentru plata unei subvenții de 15 euro/familia de albine Cum va fi vremea în luna iunie: temperaturi peste normal și deficit de ploi în mai multe regiuni Subvenția pe pârloagă 2026. Fermierii au obligația să transmită APIA fotografii din teren până pe 5 iunie Guvernul lansează programul ”Diaspora Investește Acasă” cu granturi de 200.000 euro pentru noile afaceri!

    Ultimele știri

    ANSVSA a actualizat procedura prin care crescătorii trebuie să declare animalele bolnave sau moarte Șef APIA: Supraglomerarea centrelor APIA – risc ca unii fermieri să piardă subvențiile! Instabilitatea guvernamentală, un pericol pentru agricultură. Avertisment: Nu merge cu „premier surogat”! România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Situație critică într-un județ unde 75.000 de hectare riscă să rămână fără subvenții APIA