• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ȘEF DE FEDERAȚIE, SOLIDAR CU OIERUL DAN PETRESCU: „SPERĂM SĂ ÎL PUTEM AJUTA CU CE ARE NEVOIE pentru ANIMALE”

    Oana Timar -

    Președinte de federație din oierit, șocat și totodată solidar cu crescătorul de ovine Dan Petrescu. După ce argeșeanului i-a fost pus foc în fermă seara trecută, Eugen Gonțea, președintele Federației Oierilor de Munte, se arată șocat de cât de departe s-a a ajuns în ceea ce liderul numește ”hoție și ticăloșenie”.

    Citiți și: INCENDIU PUS LA FERMA OIERULUI DAN PETRESCU: ”AU DAT FOC LA TOT, AU AȘTEPTAT SĂ FIE VÂNT PUTERNIC”

    ”Am aflat de necazul colegului Dan Petrescu. Ce pot să spun? Și eu sunt pe lista celor celor care au vorbit despre situația din oierit. După ultima ședință de la București am primit chiar o amenințare directă: mi s-a spus să am grijă că mă va călca o bicicletă. Deci o amenințare așa, mai șmecherească. Numai că eu nu mă las, cum nu s-au lăsat nici Dan Petrescu, nici restul colegilor”, a declarat pentru Agrointeligența – www.agrointel.ro oierul brașovean Eugen Gonțea.

    Președintele FOM spune că el are mereu mare grijă ce și cum mișcă la el la fermă și că de ani buni are montat un sistem de supraveghere care l-a costat o mică avere dar care îl mai lasă să doarmă noaptea știind că fiecare unghi din exploatație este ”văzut„ de camere și cineva stă la monitorizare.

    Va discuta situația fermei din Argeș cu restul colegilor din Federație

    Eugen Gonțea, liderul oierilor de munte, ne-a declarat că lucrurile nu pot rămâne așa și că alături de alți colegi speră să poată să îi acorde lui Dan Petrescu un sprijin ca să treacă peste aceste momente dificile în fermă: ”O să vorbesc cu băieții, să vedem care este situația. Ar fi ideal să facem o acțiune, să vedem cum putem ajuta cu ce are nevoie pentru animale”.

    ”Nu mă simt descurajat. Nu se poate să mai ducem țara asta numai într-o hoție și o ticăloșenie. Este o situație ce trebuie pusă la punct – dacă vrea cineva să facă acest lucru. Dacă stau la bază numai banul și hoția, să stea la bază, dar să ne gândim ce vom lăsa în urmă pentru că situația este destul de gravă. (…) Nu au mai existat astfel de situații. Diplomația își are rolul ei, dar aici s-a ajuns la o nesimțire atât din punct de vedere al politicii și guvernamental încât nu se mai poate cu diplomație”, ne-a mai spus președintele Federației Oierilor de Munte, crescătorul de ovine Eugen Gonțea din județul Brașov.

    Vă reamintim că ieri seară, în jurul orelor 21, Dan Petrescu din Argeș, cel care alături de alți oieri a protestat recent la Ministerul Agriculturii, a fost anunțat că ferma sa este în flăcări. Pompierii și polițiștii ajunși la fața locului au reușit cu greu să stingă incendiul în care au ars toți baloții cumpărați pentru animale. Din fericire, focul a fost stins înainte să ajungă și la saivanul unde se aflau mioarele. Autoritățile spun că focul a fost pus intenționat, iar Dan Petrescu arată că mâna criminală a așteptat să fie o seară cu vânt pentru a incendia exploatația.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Când un an rău răstoarnă o fermă – apel public pentru plata datoriilor unei ferme. Soții Butilă: „Și 5 lei contează” Suprafața minimă de teren agricol pentru care se plătesc subvenții APIA în acest an Un grup olandez cu 800 de hectare se retrage din România. Terenurile – scoase la vânzare cu tot cu utilaje Raport: Giganții fast-food din România profită de suferința puilor, dar nu fac niciun progres în creșterea bunăstării animalelor

    Ultimele știri

    Târgul MOLDOVA AGRICOLĂ EXPO, ediția a III-a, se desfășoară în perioada 27–30 martie, la Roman – Neamț Meteo: Ninsori, viscol și ger până marți seara. Temperaturile scad la -15°C Vremea pe final de iarnă. Temperaturi și precipitații anunțate de ANM în următoarea perioadă Subvenții APIA majorate. Fermierii care primesc în conturi diferența de bani la hectar Subvenția pe pârloagă rămâne mică, dar nu atât de mică. PD-28, la aproape 33 euro/ha