• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DIRECT DE LA APIA: SITUAȚIA LA ZI pentru PLATA AVANSULUI DIN SUBVENȚIILE PE 2018!

    Oana Timar -

    Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) – comunicat oficial despre plata avansului din subvențiile APIA pe 2018.

    APIA informează că pentru cei 727.257 fermieri eligibili la plată, în cadrul Campaniei de plăți în avans pentru anul 2018, s-a autorizat și plătit suma totală de 1.062.267.990 euro, astfel:
    – 801.389.696 euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA);
    – 217.609.842 euro din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR);
    – 43.268.452 euro cofinanțare de la Bugetul Național.

    În comunicatul de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO se reamintește că între 16 octombrie și 30 noiembrie APIA efectuează plăți în avans de până la 70 % în cazul plăților directe, în conformitate cu Regulamentul (UE) nr.1307/2013 al Parlamentului European și al Consiliului, şi de până la 85 % în cazul sprijinului acordat în cadrul dezvoltării rurale menționat la articolul 67 alineatul (2) din Regulamentul (UE) nr.1306/2013.

    Plățile se efectuează la cursurile de schimb valutar stabilite de către Banca Centrală Europeană, astfel:
    – 4,6638 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 28.09.2018 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 351/04 din 01.10.2018, pentru plățile finanțate din FEGA (Fondul European de Garantare Agricolă);
    – 4,6585 lei pentru un euro, stabilit de către Banca Centrală Europeană în data de 29.12.2017 şi publicat în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria C, nr. 448/01 din 30.12.2017, pentru plățile finanțate din FEADR (Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală).



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Răcire bruscă a vremii. Șefa ANM anunță ploi, lapoviță și ninsori începând de joi Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Subvenții APIA 2026. Standardele obligatorii pentru plățile pe hectar și animale Banca de gene de la Buzău oferă gratuit semințe de legume

    Ultimele știri

    Porci confiscați și amendă de 10.000 de lei pentru că animalele erau transportate fără acte Grup Șerban Holding a închis linia de trading de cereale și a disponibilizat 81 de angajați George Tuță, primarul Sectorului 1: ”Serviciul piețelor nu trebuie sub nicio formă externalizat” APIA poate începe plata subvenției pe motorină. Cantitățile aprobate au fost publicat în Monitorul Oficial Gigi Nețoiu și-a pus la punct ferma după ce autoritățile l-au ”ars” cu amenzi și i-au suspendat activitatea