• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Alexandru Potor nu mai este secretar de stat la Ministerul Agriculturii

    Oana Timar – Agrointeligența

    Pierdere uriașă la nivelul Ministerului Agriculturii. Alexandru Potor, secretarul de stat care avea în atribuții relația MADR cu Bruxelles-ul, cu Comisia Europeană și DG Agri, a fost schimbat din funcție. Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial ieri, vineri, 14 decembrie, iar actul arată că schimbarea a venit la cererea lui Potor.

    ”Având în vedere Cererea domnului Dănuț Alexandru Potor, înregistrată la Cabinetul prim-ministrului cu nr. 5/7.096 din 10 decembrie, (…) prim-ministrului emite următoarea decizie: Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, domnul Dănuț Alexnadru Potor se eliberează, la cerere, din funcția de secretar de stat la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale”, se arată în actul publicat ieri.

    Modificarea de la șefia MADR a fost vehiculată încă de la începutul acestei săptămâni când, la o ședință importantă cu asociațiile de fermieri, Alexandru Potor a fost marele absent al reuniunii unde s-au prezentat direcțiile pentru care România va opta în noua Politică Agricolă Comună.

    Schimbarea lui Potor este una ce poate pune în pericol imaginea României, a MADR, la Bruxelles. De ce? Pentru că Potor este reprezentantul, figura pe care cei de acolo o cunosc, cu care au stat la masa negocierilor în ultimii ani, cel pe care îl vedeau ca fiind mâna dreaptă a ministrului Petre Daea pe subiectul politicilor agricole comune. Mai mult, decizia vine cu puțin timp înainte ca țara noastră să preia Președinția rotativă a Consiliului European, o responsabilitate uriașă ce implică și o anumită continuitate a discuțiilor demarate deja.

    De precizat că dintre secretarii de stat acum în funcție la MADR, Alexandru Potor este cel care în ultimii ani a ținut legătura cu Comisia Europeană și cu DG AGRI. Experiența anterioară venirii sale în Cabinetul ministrului Petre Daea l-a făcut să fie persoana cea mai potrivită pentru aceste sarcini extrem de delicate și care implică nu numai diplomație, dar și un grad mare de cunoștințe tehnice. Astfel, Potor – formator și expert în achiziții publice, a activat înainte în sectorul de accesare a fondurilor europene fiind cel care a condus timp de mai mulți ani Federația Națională a Grupurilor de Acțiune Locală FNGAL.

    Până la ora publicării acestui articol, Alexandru Potor nu a putut fi contactat pentru o poziție oficială. După plecarea lui Potor de la MADR, în echipa ministrului Petre Daea au rămas secretarii de stat Daniel Botănoiu, Alexandru Țachianu și Claudiu Sorin Roșu Mareș, alături de subsecretarul de stat Maricel Floricel Dima.


    Te-ar mai putea interesa

    Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Fermier: ”Am plătit 12.000 de euro pe un hectar de teren în extravilan, fără drum sau irigații” Programul Usturoiul în 2026. Condiții, acte și termene pentru subvenția de 3.000 euro/ha Vremea se răcește brusc. Județele unde vom avea ninsori și brumă până joi ADS scoate la licitație o suprafață record de 4.700 de hectare pentru fermierii care au animale

    Ultimele știri

    Emisiunea Agrostrategia intră în al cincilea an cu patru rubrici noi. De luni până joi, de la 11:45, pe TVR1 Arendă pe hectar oferită de un tânăr fermier a stârnit un val de reacții. ”Este enormă!” Fertilizarea foliară, o necesitate. Gama Dekafyl – șase produse pentru toate culturile și stadiile vegetative Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Președintele României a semnat demisia lui Florin Barbu și numirea lui Tanczos Barna la MADR