• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O firmă celebră ia credit din Franța pentru a cumpăra teren agricol

    Oana Timar -

    O cunoscută firmă din România a decis să acceseze un credit de la o bancă din Franța, banii urmând să fie folosiți pentru achiziția de teren agricol. Compania Agrostar din județul Constanța este cea în care, la final de an, acționariatul a decis să se împrumute pentru a putea lua 64 de hectare de teren agricol în localitatea Mihail Kogălniceanu.

    Decizia Adunării Generale Ordinare a Acționarilor societății Agrostar Constanța a fost publicată în Monitorul Oficial înainte de Crăciun. Documentul arată că AGA a aprobat contractarea unui credit în sumă de maxim de 500.000 de euro de la BLOM Bank France SA Paris pentru achiziția a 64 ha de teren agricol la un preț de maximum 7.500 euro/ha. Nu este însă prima dată când Agrostar Constanța se împrumută de la această bancă de unde a mai accesat un credit de 570.000 de euro în 2012 și la care mai figurează cu un sold de 205.000 de euro.

    De precizat că BLOM Bank France este o prezență discretă în România, alegând să lucreze în special cu companii sau să ofere servicii bancare private. La noi în țară, instituția financiară are numai trei sedii – două la București și unul la Constanța.

    Pentru a putea obține finanțarea de la banca străină, acționarii Agrostar Constanța SA au aprobat garantarea împrumutului cu ipoteci extinse asupra celor 64 de hectare de teren cumpărate, dar și asupra altor imobile deține de societate.

    Agrostar Constanța este o firmă cunsocută, numele ei fiind legat de unul dintre cei mai bogați oameni din județ, Dumitru Cuşu, patronul restaurantului Vraja Mării de pe faleza Cazinoului din Constanţa. Cușu mai este şi proprietar al hotelului Dacia din Mamaia, clasificat cu trei stele, dar şi al hotelului Belona din Eforie.

    Agrostar Constanţa SA este administrată de Dumitru Gheorghiţă, asociaţi fiind Maria Cărăbaş (fiica soţilor Cuşu) şi SC Vraja Mării SRL, controlată în totalitate de Dumitru Cuşu.


    Te-ar mai putea interesa

    ANAF vinde la licitație ferma Elenei Udrea de 40 de hectare. Prețul de pornire pentru terenurile de la Nana Valentin Jecu, cultivator de usturoi, după tăierea subvenției: Vom ajunge de unde am plecat, să mâncăm usturoi chinezesc! Raport USDA – iulie 2025: prețul grâului după noile estimări la recoltele din Ucraina și Rusia

    Ultimele știri

    Subvențiile fermierilor ar putea bloca tot bugetul UE. Europarlamentarii bat cu pumnul în masă Șefa de la Mediu despre revolta fermierilor din Lungulețu: ”Trebuie să declare câtă apă iau şi să plătească nişte sume modice” Fermierii îi cer președintelui Nicușor Dan să obțină de la Comisia Europeană mai multe fonduri pentru agricultură