• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • DATORII ȘTERSE DE ANAF. Cine sunt beneficiarii MĂSURII FISCALE!

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    În primele zile ale anului 2019, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a șters automat anumite datorii aflate în evidența Fiscului.  Este vorba despre acele datorii fiscale mai mici de 40 de lei.

    Potrivit avocatnet.ro, românii care au avut datorii fiscale mai mici de 40 de lei, aflate în evidența Fiscului la data de 31 decembrie 2018, au beneficiat de ștergerea automată a acestora.

    Măsura vine ca urmare a articolului 266 din Codul de procedura fiscala și a Ordinului ANAF nr. 3.497/2015, și stipulează că, creanțele fiscale restante administrate de organul fiscal central, aflate în sold la data de 31 decembrie a anului precedent, mai mici de 40 de lei, se scad din evidențele fiscale în primele șapte zile ale anului în curs.

    Plafonul de 40 de lei a fost introdus, potrivit Codului de procedură fiscală, cu scopul de a a evita situațiile în care cheltuielile de executare, exclusiv cele privind comunicarea prin poștă, să fie mai mari decât creanțele fiscale supuse executării silite.


    Te-ar mai putea interesa

    Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați

    Ultimele știri

    Crescătorii de animale – protest la Cotroceni. Fermierii cer intervenția statului în problema urșilor Eugen Tomac despre acuzațiile că Istudor, propunerea pentru Agricultură, ar fi un om al PSD: ”Să nu fim mai catolici decât Papa” Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Lider PNL: Nicolae Istudor este omul PSD pentru păstrarea controlului în sectorul agricol Condiții pentru redeschiderea târgurilor de animale din satele românești