• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Afacerea cu mure a unui moldovean din Fălești. Ce profit scoate la hectar

    agrointeligenta.ro -

    Acum trei ani, Dumitru Caras din Sarata Veche, raionul Fălești și-a plantat primul hectar de mure, cândva plantație tradițională pentru Moldova, acum însă, a fost dată uitării.

    La acea vreme, bărbatul, directorul unui SRL a decis să-și extindă afacerea așa că s-a apucat să planteze mure.

    De pe un hectar de mure, în al treilea an de roadă, Dumitru Caras poate obține un venit de aproximativ 25.000 de euro.

    Zilnic la piața agricolă raională se comercializează câte 50-60 kg, la prețul de 13- 16 lei românești/kg.

    Deja a început recoltarea murelor din soiurile târzii. Producția respectivă se comercializează în cantități mici la diferite centre comerciale din Chișinău, Bălți, dar și la piețele agricole din țară.

    Sursa: agravista.md



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Un fermier a cerut subvenții APIA pe terenuri deținute de Hidroelectrica Colinde de Crăciun în versuri. Top 10 cele mai frumoase colinde românești Cadastru și intabulare gratuită pentru construcțiile ridicate fără acte. Anunțul ANCPI

    Ultimele știri

    Azomureș trimite 600 de angajați în șomaj tehnic, alți 1.500 de salariați sunt afectați de suspendarea unor contracte APIA: Start cereri pentru subvențiile pe bunăstare S-a semnat contractul pentru terenul pe care va fi construit centrul de legume-fructe de la Însurăței