• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • BANI AGRICULTURĂ. Sumele totale virate fermierilor de AGENȚIA DE PLĂȚI

    Oana Timar – Agrointeligența

    Banii europeni virați fermierilor, suma totală anunțată oficial în cadrul unui eveniment dedicat fondurilor nerambursabile pentru sectorul agricol. Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale (AFIR) a efectuat plăţi către beneficiari prin actualul PNDR în valoare de peste 4 miliarde de euro, a declarat, luni, Daniel Crunţeanu, director general adjunct la AFIR, în Conferinţa Naţională cu tema „Satul românesc are viitor”.

    ”În momentul de faţă, pe ceea ce înseamnă implementarea PNDR – AFIR, avem plăţi autorizate către beneficiari de peste 4 miliarde de euro. Aici fac o mică paranteză. În actualul exerciţiu financiar, de la 16 octombrie şi până astăzi, APIA şi AFIR – APIA prin măsurile delegate de la AFIR – avem plătite 377 de milioane de euro”, a spus Daniel Crunţeanu, citat de Agerpres.ro.

    El a afirmat că au fost depuse 56.495 de proiecte de investiţii, 30.462 de proiecte au fost selectate şi 51.039 de proiecte au fost contractate.

    Potrivit lui Crunţeanu, 13.156 de tineri fermieri sunt sprijiniţi financiar prin PNDR 2020, din care 2.681 din zona montană. De asemenea, 742 de tineri antreprenori au fost sprijiniţi financiar prin PNDR 2020, cu fonduri nerambursabile de 65 de milioane de euro.

    În altă ordine de idei, reprezentantul AFIR a precizat că 392.030 de hectare sunt în curs de modernizare şi reabilitare pentru irigaţii, iar 3.444 de kilometri de drumuri comunale şi 748 de kilometri de drumuri forestiere se află în curs de modernizare.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Producție mare la grâu, în ”polul secetei”: 9,4 tone/ha într-o fermă cunoscută Șeful OJFIR Constanța – arestat într-un dosar ce include achiziția de terenuri pentru eoliene

    Ultimele știri

    Piața cerealelor, la zi. În bazinul Mării Negre grâul scade, orzul e volatil iar porumbul așteaptă verdictul vremii Piața cerealelor, sub presiune: Turcia introduce noi reguli fitosanitare pentru importurile de grâu Puiu Ilisei a mutat ”grosul” activității din fermă pe timpul nopții pentru a combate valul de căldură Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe