• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MINISTRUL DAEA – VESTE PROASTĂ pentru FERMIERI: ”NU MAI SUNT BANI!”

    Ramona Dascălu -

    Fermierii au dorit să afle prin intermediul Agrointeligența – AGROINTEL.RO de la ministrul Petre Daea dacă în acest an se vor mai acorda fonduri, dacă vor mai exista sesiuni de proiecte pentru două submăsuri importante: submăsura 6.1 – Instalarea tinerilor fermieri și submăsura 4.1 – Investiții în exploatații agricole.

    Răspunsul lui Petre Daea oferit reporterilor Agrointeligența – AGROINTEL.RO a lăsat să se înțeleagă că mai există o șansă pentru fermierii care doresc să acceseze proiecte prin intermediul acestor două submăsuri.

    „Nu se mai dau că nu mai sunt bani. Din informațiile pe care le am eu, acestea s-au acoperit de proiecte. Pot să apară însă în execuție anumite situații în care suma respectivă să nu fie atinsă. Dacă din economiile, dacă le putem numi economii, dacă se aduce o sumă dintr-asta, se poate valorifica în acest sens. Nu mai sunt bani”, a declarat ministrul Agriculturii Petre Daea în cadrul conferinței de presă susținută ieri, luni – 18 februarie, la sediul ministerului Agriculturii.

    Ministrul Daea a subliniat însă că anul acesta procentul de fonduri europene accesate în agricultură va depăși cu mult 50%: „Făceam astăzi și un calcul că suntem în situația de a da drumul la toate măsurile. Suntem la un procent de 43% de fonduri accesate, anul ăsta depășim mult peste 50% și ne bucură faptul acesta pentru că am adus în România până la această dată 7,6 miliarde euro de la Uniunea Europeană, din 2017, 2018 și prima lună și jumătate de anul acesta, o sumă extraordinară care se vede în agricultură, care se resimte în buzunarul fermierilor, care se vede în Portul Constanța de unde pleacă produse afară la export datorită producțiilor pe care le-au realizat fermierii, într-un cuvânt e bine când dăm banii la timp și luăm banii de la Uniunea Europeană”, a mai spus Petre Daea.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente

    Ultimele știri

    Analiza solului – vitală pentru un sol excepțional. AGROFORCE, o soluție profesională oferită de CARMEUSE Agro România! O firmă de îngrășăminte a cerut insolvența Cerealcom Dolj, afacerea fermierului Mihai Anghel Explozie de prețuri la caise și piersici: 30 de lei/kg. Manager livadă: ”Din 2.000 de caiși, nu am cules un kilogram de fructe”