• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermieri înșelați de o rețea de falși traderi de cereale

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Locuințele unor persoane bănuite că ar fi înșelat mai mulţi producători agricoli din județul Alba au fost percheziționate, astăzi, marți – 19 februarie, de către polițiști. Indivizii vizați de anchetă ar fi achiziţionat cereale în valoare de 400.000 de lei de la fermierii din județ fără să plătească contravaloarea acestora.

    Potrivit IPJ Alba, perchezițiile au avut loc în municipiile Bucureşti, Constanţa şi Călăraşi, la locuinţele a șase persoane bănuite de înşelăciune şi fals în înscrisuri sub semnătură privată şi la sediile societăţilor comerciale administrate de aceştia.

    Din cercetări a rezultat faptul că, în luna noiembrie 2018, cele șase persoane ar fi indus în eroare șapte producători de cereale din judeţul Alba, folosindu-se de calitatea falsă de reprezentanţi ai unei societăţi comerciale şi ar fi contractat cumpărarea de cereale, iar pentru a crea convingerea persoanelor vătămate că s-a achitat contravaloarea acestora, le-ar fi prezentat ordine de plată, întocmite online, emise pe un cont bancar ce aparţine unei alte societăţi comerciale care nu avea lichidităţi.

    Prejudiciul cauzat celor șapte păgubiţi a fost estimat la 413.834 lei, scrie alba24.ro.

    Poliţiştii vor pune în executare șase mandate de aducere, persoanele vizate urmând să fie conduse la sediul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, pentru audieri şi dispunerea măsurilor legale.


    Te-ar mai putea interesa

    „Acum 20 de ani, un fermier putea cumpăra o casă din lâna de la 600 de oi”. Daniel Buda cere schimbarea regulilor pentru vânzarea lânii Gropi săpate în pământ, folosite drept depozit pentru tone de varză murată. DSVSA a intervenit Intrarea în legalitate a tractoarelor și combinelor, fără drumuri la RAR. Soluția oferită fermierilor Lege nouă: Închisoare pentru fermierii care folosesc ilegal apă sau stropesc culturile cu pesticide interzise! Piața cerealelor, la zi. Raportul USDA pe iulie – România: 11 milioane de tone de grâu; 3,52 milioane de tone de rapiță

    Ultimele știri

    Agricultura României intră în cel mai important ciclu de decizie din ultimul deceniu. Rolul finanțării specializate este vital în acest proces Piața cerealelor – retrospectiva săptămânii 8-17 iulie: prețuri, tendințe, producții estimate Piața cerealelor, la zi. O fereastră la grâu care nu se deschide prea des – oportunitate pentru fermierii români Imagini virale: aglomerație de camioane în portul Constanța. Și, totuși, un trader este lăudat! ASAS deschide un nou capitol al colaborării cu China: acord pentru cercetarea horticolă