• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Adrian Chesnoiu, AFIR: Câți bani s-au plătit fermierilor cu proiecte pe fonduri europene

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Directorul general al Agenţiei pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale, Adrian Chesnoiu, a participat astăzi, marți- 19 februarie, la lucrările sesiunii ordinare a Adunării Generale a Asociației Comunelor din România (ACoR) și a Consiliului Director al Asociației Comunelor din România, se arată într-un comunicat de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO.

    Evenimentul organizat de ACoR se desfășoară în perioada 17-20 februarie, la București. Tema principală a lucrărilor care au avut loc astăzi a fost „Spațiul rural românesc, spațiu rural european”.

    „Susțin ideea reprezentanților ACoR care consideră că zona rurală nu trebuie să fie privită doar ca o problemă, ci și ca o oportunitate. Și acest lucru este confirmat prin investițiile care s-au realizat sau sunt în curs de realizare la nivelul tuturor comunelor din România, implementate atât de beneficiarii publici, dar și de cei privați. În cifre, am depășit pragul de 4 miliarde de euro plăți efective și un procent de absorbție de 48%, atingându-ne țintele stabilite. Ne-am propus să menținem același ritm alert pentru a consuma întreaga anvelopă financiară alocată României și să ne concentrăm anul acesta pe cele trei priorități majore pe care AFIR le are. Ne vom axa pe implementarea tuturor proiectelor contractate prin PNDR 2020, vom finaliza ultimele sesiuni de finanțare și, ulterior, construcția viitorului Plan Național Strategic într-o nouă abordare. Va depinde de noi toți, cei prezenți aici și cei care reprezentați comunele și comunitățile din care faceți parte, să stabilim obiectivele strategice pe care ni le impunem, dar și categoriile investițiilor necesare din 2021”, a precizat directorul general al AFIR, Adrian Chesnoiu.

    De asemenea, directorul general al AFIR, Adrian Chesnoiu, a răspuns tuturor întrebărilor reprezentanților autorităților locale aflați la eveniment. Printre problemele ridicate de către primari se numără lansarea și derularea greoaie a procedurilor de achiziții publice, actualizarea costurilor ca urmare a majorării manoperei, decontarea unor lucrări suplimentare, apărute ca fiind necesare în timpul execuției proiectului și care contribuie la buna funcționare a acestuia, fără a avea efecte asupra caracterului general al contractului.

    „În acest moment, avem două sesiuni de finanțare a investițiilor pentru infrastructura de bază și pentru patrimoniul cultural din zona ITI – Delta Dunării, deschise până la 30 aprilie 2019 și încurajez primarii din comunele aflate în această zonă să depună proiecte. Avem nevoie să dezvoltăm infrastructura de bază, mai ales într-o zonă cu puternic potențial turistic și economic. Alături de accesul la infrastructură, satele noastre au nevoie și de revigorarea vieții sociale, de conservarea și dezvoltarea moștenirii noastre culturale”, a menționat directorul general al AFIR, Adrian Chesnoiu.


    Te-ar mai putea interesa

    Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Gabriela Firea anunță noi măsuri pentru fermieri: contracte obligatorii și prețuri bazate pe costurile reale Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE!

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!