• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Subvenții APIA: Cum se schimbă certificatele de origine pentru berbeci

    agrointeligenta.ro

    Un document obligatoriu pentru subvenții va suferi schimbări importante. Certificatul de origine obligatoriu pentru berbeci, document obligatoriu pentru Sprijinul Cuplat Zootehnie (SCZ), este valabil într-o formă pentru Campania 2019. Certificatul zootehnic, cum se va numi după schimbare, este eliberat de fiecare registru genealogic rasial, în concordanță cu modelul prevăzut în Regulamentul 717/2017, observații și amendamente necesare.

    Se cer documentele noi pentru subvenția pe 2019

    Ionică Nechifor, secretar general al Federației Romovis, a dezvăluit pentru Agrointeligența – AGROINTEL.RO că în noul certificat al unui animal pe lângă acele elementele principale pe care le conține iar fermierii le știu, fiecare asociație responsabilă de RG va introduce elemente specifice rasei respective. ”Noi am discutat și la Agenția Națională pentru Zootehnie – ANZ, și la minister iar modelul de la Karakul a fost considerat cel mai aproape de ceea cea prevede Regulamentul 10012 și, cu mici modificări, s-a cerut tuturor asociațiilor să ia acest model. Atenție, în Campania 2019 pentru subvenții se va merge pe certificatele noi pentru că Regulamentul a intrat în vigoare în luna noiembrie”, a explicat Ionică Nechifor.

    Astfel noul document va conține următoarele caracteristici:
    – va fi implementat un element de securizare a certificatelor zootehnice eliberate, specific fiecărui registru genealogic;
    – semnătura electronică nefiind obligatorie nu va fi folosită pe aceste documente;
    – certificatele zootehnice sunt documente unice care se elibereaza o singura dată în viata animalului;
    – fiecare asociație va face specificații clare în Programele de ameliorare cu privire la vârsa minima de eliberare a certificatului zootehnic în funcție de obiectivele ameliorării, fixate prin programele pe care le derulează;
    – vor implementa un document adițional certificatului zootehnic pentru a evidenția cu acuratețe miscarea animalelor de reproducție între fermele cuprinse în programele de ameliorare.

    În prezent regulile pentru încasarea SCZ prevăd să se respecte un raport de 1 berbec cu origine/certificat zootehnic la 35 de ovine femele înscrise în Registrul Genealogic.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția găsită de doi fermieri la criza îngrășămintelor: împart costuri de 10.000 euro pentru transport Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Cuantum final la subvenția APIA pe pârloagă: 40,20 euro/ha. Fermierii așteptau 58,18 euro/ha Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Lege în Parlament: Casele fără apă, canalizare sau gaze – scutite de impozite!

    Ultimele știri

    ANSVSA și Primăria Sectorului 1 organizează „Sigur și Gustos”, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni din Capitală AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Oficial Kiev: Ucraina este dispusă să amâne accesul la subvențiile agricole ale UE în vederea aderării Surse: Florin Barbu, înlocuit la conducerea MADR de Diana Buzoianu, ministru al Mediului Surse APIA: Dosare deblocate la plată pentru fermierii care aveau cererile blocate