• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • LOVITURĂ NEAȘTEPTATĂ PENTRU MINISTRUL PETRE DAEA!

    agrointeligenta.ro -

    Lovitură neașteptată pentru ministrul Agriculturii, Petre Daea. Șeful de la MADR a primit o dojană aspră din partea președintelui PSD, Liviu Dragnea, care a lăsat să se înțeleagă că ministrul Daea nu mai acordă atenția cuvenită fermierilor din județele de sud ale țării.

    ”L-aş ruga pe un ministru la care ţin foarte mult, au fost perioade în care îmi era chiar drag, l-aş ruga să vină mai des în Călăraşi, aşa cum trebuie să vină mai des şi în Teleorman, în Giurgiu, în Olt, în Dolj, pentru că sunt judeţe dunărene, cu un pământ foarte bogat şi cu un potenţial foarte bogat, dar cetăţenii din aceste judeţe nu beneficiază de toată bogăţia acestui pământ aşa cum ar trebui”, a declarat la Călăraşi Liviu Dragnea.

    El i-a cerut lui Petre Daea să prezinte premierului şi liderilor coaliţiei un plan pentru sudul României.

    ”Îl rog respectuos să vină mai des în Călăraşi şi să facă în tot sudul României foarte rapid un plan pe care să-l prezinte premierului şi în coaliţie să punem în practică tot ceea ce am stabilit în programul de guvernare, pentru că acolo nu sunt chestiuni facultative”, a mai spus Dragnea.

    Ulterior,în timpul unei conferinţe de presă, Liviu Dragnea a negat că declaraţia sa a fost un atac la adresa ministrului Agriculturii.

    ”Aşa cum m-am îngrăşat şi eu, aşa s-a îngrăşat şi dumnealui şi mai mulţi miniştrii s-au mai îngrăşat. De ce? Mult mai puţină mişcare. Şi atunci chiar dacă ne mai doare mijlocul, ne mai doare un picior, mai slăbim puţin, să mergem mai mult în teritoriu şi eu cred că şi doamna prim-ministru o să vă spună lucrul ăsta pentru că oamenii vor să discute cu ministrul. Un ministru când vine în Călăraşi, de exemplu află mai multe decât află din birou şi ştiu că domnul Daea are acest talent, dar nu numai domnul Daea, doamna Pintea poate să vină în Călăraşi să vadă care este stadiul pentru investiţia de la Spitalul Judeţean. domnul Cuc poate să vină să vadă care sunt condiţiile pentru podul de la Drajna, adică să vadă cu ochiul propriu şi personal şi nu numai, deci toţi miniştrii e bine să meagă în teritoriu, aşa cum a început să meargă foarte bine şi Răzvan Cuc şi Daniel Suciu, să vorbească despre ceea ce fac, despre ceea ce s-a făcut şi să discute cu oamenii, nu numai cu membrii de partid, şi cu autorităţile locale despre domeniul de activitate respectiv şi aşa vor afla mai multe”, a mai spus liderul PSD.

    În ziua în care a primit reproșul din partea șefului PSD, ministrul Petre Daea s-a aflat în județul Prahova. ”Pentru a executa lucrările specifice fiecărei culturi, fermierii urmăresc fiecare fereastră bună de lucru. În județul Prahova, la cultura de grâu, se execută o fertilizare foliară”, a postat ministrul pe pagina de Facebook, alături de o filmare live din câmp.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Oierul Alexandru Tămaș: ”Hrănesc animalele cu boabe de porumb, pentru mărunțire ar trebui noi investiții” Preț în creștere la ovine. Nicolae Cioranu: ”Acum prețul mieilor este de 18-19 lei/kg, dar nu mai este marfă” Grâul din Argentina ”ia fața” celui de la Marea Neagră: are preț mai mic și e disponibil în cantități uriașe Garda de Mediu a închis mai multe ferme și a aplicat amenzi uriașe

    Ultimele știri

    Panourile solare se scumpesc în urma unei decizii luate de China, principalul producător Ger de până la -20°C și cod galben în mai multe regiuni. ANM anunță vreme deosebit de rece până miercuri, 4 februarie Cum va fi vremea până în martie. Temperaturi și precipitații în România Plimbatul prin zăpadă, extrem de benefic pentru vaci. Avantaje pentru sănătatea animalelor Disperare pe piața laptelui. Fermier: ”Există o oarecare presiune din partea procesatorilor, nu se încheie contracte pe mai mult de 30 de zile”