• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA OFICIAL: SUMĂ URIAȘĂ AUTORIZATĂ LA PLATĂ pentru CRESCĂTORII DE ANIMALE!

    agrointeligenta.ro -

    Start plăți pentru crescătorii de animale. Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) a demarat de ieri, miercuri 20 martie o nouă plată așteptată pentru fermieri mai exact pentru beneficiarii Măsurilor 14 și 14 T (fosta Măsură 215) – Plăți pentru bunăstarea animalelor – pachet a) porcine și pachet b) păsări, Campania 2018.

    APIA a comunicat în premieră pentru Agrointeligența-AGROINTEL.RO că suma totală autorizată la plată este de 91.428.112,49 de euro, din care 53.182.296,68 euro pentru bunăstare păsări și 38.245.815,71 euro pentru bunăstare porcine și este finanțată 100 la sută din bugetul FEADER.

    Plata sprijinului se efectuează în lei la un curs de 4,6585 lei pentru un euro. Reamintim că plata pentru bunăstarea animalelor are forma unei plăți anuale fixe pe unitate vită mare (UVM) și reprezintă o plată compensatorie pentru pierderile de venit și coturile suplimentare suportate de fermierii care își asumă voluntar angajamente în favoarea bunăstării animalelor.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Dragoș Ivan, SEEFCO: Ureea va crește la 3.600-3.700 lei în următoarele 2 săptămâni. Cel mai bun preț, cu 3-4 luni înainte de sezon Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Vremea se schimbă radical. Anunțul meteorologilor pentru toate regiunile Cea mai mare anvelopă agricolă din lume a primit aprobare pentru comercializare în UE Fermierii ne confirmă: a început intre în conturi subvenția pe pârloagă. ”APIA s-a ținut de cuvânt”

    Ultimele știri

    Ciobanii pregătesc un protest național dacă autoritățile nu le rezolvă problemele: ”Vom urma toți pașii de dialog” Ziua decisivă din disputa de 428 de milioane de lei pentru lucrările de irigații din Olt și Teleorman Fiecare hectar cultivat cu BC Kekec, hibrid de porumb de la Rodbun, aduce satisfacții Erbicidul Omnera® – soluția completă pentru controlul buruienilor din culturile de cereale păioase Fermier: Furnizorul de motorină ne-a anunțat că litrul sare de 10 lei zilele acestea