• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Raport la zi cu plata subvențiilor. Fermierii cu banii în conturi de Paște

    Oana Timar – Agrointeligența

    Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află pe ultima sută de metri cu plata subvențiilor aferente anului de cerere 2018. Ultimele scheme ce mai trebuie să deblocate sunt cele de sprijin cuplat, iar termenul-limită pentru plata tuturor fermierilor este 30 iunie.

    Centrele județene comunică mereu stadiul plăților la APIA Central, iar situația este monitorizată permanent. Mai mult, la nivel local este anunțat nivelul procentual al fermierilor care au primit banii în cont. Astfel, un exemplu este APIA Gorj care, în buletinul informativ lunar publicat ieri, 26 aprilie, pe site-ul propriu, anunță că a finalizat până la data de 26 aprilie 2019, plățile acordate fermierilor din campania 2018, în procent de 98,32%, repectiv 17.898 din cele 18.204 cereri depuse.

    După aprobarea cuantumurilor ajutoarelor naționale tranzitorii în sector animalier și vegetal, în data de 20 martie, la APIA Gorj s-au autorizat la plată :
    – 12.969 fermieri pe ANT1;
    – 1.940 fermieri pe ANT 7—8 si 9.

    Centrul Judetean APIA Gorj, mai are de autorizat 306 fermieri, din care 55 de fermieri, pe toate schemele de plată, în special cei cu sprijin cuplat, în sector vegetal și alte necomformități.


    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii, ”arși” cu controale! Amenzi mai mari și plata direct la Trezorerie! Parc fotovoltaic și fermă de păsări, pe același teren. Gâinile, protejate de panourile solare! Ploi și rafale de vânt de până la 80 km/h. Județele sub alertă ANM până sâmbătă seara Cadastru gratuit 2026. Ce se întâmplă dacă suprafața din acte diferă de cea din teren Subvenții APIA – iată cele 29 de plăți pe hectar și animale care intră la plata finală

    Ultimele știri

    ANSVSA și Primăria Sectorului 1 organizează „Sigur și Gustos”, cel mai mare târg al producătorilor autohtoni din Capitală AgroReclamații. Fermier: APIA nu dă adeverințe pentru credite. Ca să luăm îngrășăminte, girăm cu casa Oficial Kiev: Ucraina este dispusă să amâne accesul la subvențiile agricole ale UE în vederea aderării Surse: Florin Barbu, înlocuit la conducerea MADR de Diana Buzoianu, ministru al Mediului Surse APIA: Dosare deblocate la plată pentru fermierii care aveau cererile blocate