• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Saivan lovit de trăsnet în Sâmbăta Mare

    agrointeligenta.ro

    Pompierii militari au intervenit în Sâmbăta Mare pentru salvarea de la distrugere a unui adăpost de animale lovit de trăsnet în Ocna Sibiului, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Sibiu.

    Descărcările electrice puternice s-au înregistrat în apropiere de Ocna Sibiului în jurul orelor 19.00, arată jurnaliștii de la stiridesibiu.ro.

    ”S-a intervenit de urgență cu 2 echipaje de pompieri pe raza localității Ocna Sibiului, pentru localizarea și lichidarea incendiului izbucnit la un adăpost de animale . Intervenția promptă a pompierilor militari a condus la lichidarea rapidă a incendiului și la diminuarea pagubelor. Au ars aproximativ 50 mp din saivan”, a declarat Alina Voina, purtător de cuvânt al ISU Sibiu.

    Din fericire, nicio persoană nu a fost rănită.

    Județul Sibiu se află sub avertizare God Galben de instabilitatea atmosferică, ploi și vijelii până duminică dimineața.


    Te-ar mai putea interesa

    Șeful APIA: Fermierii care mai au de încasat subvenții pe hectar și animale! Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață

    Ultimele știri

    Șeful ANSVSA: Am transmis Comisiei Europene argumentele tehnice pentru deblocarea exporturilor de ovine! Oierii din ROMOVIS cer demisia conducerii ANSVSA și intervenția premierului Bolojan și a președintelui Dan pentru deblocarea exporturilor de ovine România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români E oficial: buget pentru compensarea fermierilor afectați de scumpiri și avans mai mare la subvenția APIA