• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • FERMIERII DIN DOUĂ JUDEȚE, TERORIZAȚI DE GRINDINĂ! MINISTRUL DAEA – ÎMPOTMOLIT!

    agrointeligenta.ro -

    Natura s-a dezlănțuit ieri seară în sudul României, unde a fost cod roșu de vijelii. În Călărași și Ialomița grindina a făcut prăpăd, iar o nouă tornadă a lovit în aceeasi zonă ca săptămâna trecută. Mai mult, una dintre casele al cărei acoperiş a fost spulberat de tornada de acum câteva zile, a fost din nou lovită de tornada din seara aceasta. Până şi ministrul Agriculturii, Petre Daea, a rămas împotmolit în câmp, după furtuna din Călăraşi.

    Imaginile cu urgia au fost surprinse în comuna Independența, din județul Călărași. Aici și în Ialomița a fost cod roşu de furtună, cu rafale de vânt de peste 100 de kilometri pe oră. Grindina a acoperit drumurile, curțile oamenilor și terenurile agricole.

    Ploile torentiale, cu tunete si fulgere, au căzut din senin. Furtunile au lovit cu forța unei tornade. În unele zone, aversele au adus peste 30 de litri de apă pe metru pătrat. Prăpăd a fost și în Ilfov, unde a plouat cu piatră.

    Inclusiv ministrul Petre Daea a avut de suferit, maşina cu care demnitarul s-a deplasat pentru a evalua pagubele produse de grindină rămânând împotmolită la Ciocăneşti, în Călăraşi. „Vrem să constatăm care este gradul de afectare, dar din informaţiile pe care le avem nu este atât de gravă situaţia. Vom vedea la faţa locului. Judeţul Ialomiţa nu este afectat, sunt câteva zone în judeţul Călăraşi şi câteva suprafeţe din Ilfov. Aici, în Călăraşi, nu avem sistem de protecţie antigrindină, doar în Olt şi Teleorman, nici în Teleorman pe toată suprafaţa”, spunea ministrul Daea în timp ce se afla pe drum, însă la faţa locului chiar maşina dânsului a rămas în noroi.

    Ulterior, șoferul ministrului a reușit să scoată mașina de teren din noroi, iar Petre Daea și-a continuat vizita.

    Ministrul Agriculturii s-a aflat în aseară în localitatea Ciocăneşti din judeţul Călăraşi, unde s-a întâlnit cu specialiştii de la Direcţiile Agricole şi cu fermierii, pentru a vedea la faţa locului, în câmp, pagubele produse de grindină culturilor agricole.

    Sursa foto: Consiliul Județean Călărași


    Te-ar mai putea interesa

    Crescător de porcine: ”Cu prețurile medii de 12 lei/kg în viu nu acopăr nici costurile cu hrana, prețul corect ar fi de 17 lei/kg” Aerisirea locuinței prin metoda nemțească – metoda luften Avans APIA 2025 – situația la zi. Fermierii care au cererea autorizată, dar nu încasat încă prima tranșă

    Ultimele știri

    Clubul Fermierilor Români a lansat o nouă serie a programului de perfecționare managerială „Antreprenor în Agricultura 4.0” Subvențiile APIA care se vor plăti mai târziu. Anunțul premierului Bolojan dă peste cap planurile fermierilor Premierul Ilie Bolojan: Se adoptă legea prin care, de anul viitor, impozitele pe proprietate și mașini să fie majorate!