• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Daniel Constantin: Toţi banii europeni pe Măsura 112 – Instalarea tinerilor fermieri au fost contractaţi

    agrointeligenta.ro -

    Fondurile europene pe Măsura 112 – Instalarea tinerilor fermieri au fost contractate în totalitate, a declarat,ieri, într-o conferinţă de presă la Târgovişte, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, prezent la semnarea unor contracte de finanţare aferente ultimei sesiuni pentru depunerea proiectelor de investiţii pentru această măsură.

    ”Ultima sesiune de primiri proiecte a fost în 2012, s-a finalizat astăzi (luni, n.r.). Sesiunea a avut fonduri alocate de 120 de milioane de euro, din cele 330 de milioane de euro. Practic, o alocare extrem de importantă pe care reuşim astăzi, prin raportul final, să o închidem. Toţi banii au fost contractaţi şi aceasta a fost simbolistica de astăzi, toţi banii europeni pe Măsura 112, pe care i-am avut în perioada 2007-2013, odată cu semnarea contractelor de astăzi, de la Centrul regional Târgovişte, dar şi de la celelalte centre regionale din ţară, am încheiat contractarea pe Măsura 112 într-un procent de 100%”, a precizat ministrul Agriculturii.

    Pe Măsura 112 au fost depuse la nivel naţional peste 22.000 de cereri de finanţare.

    Sursa: agerpres.ro



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Cererea de miei a bubuit pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu: ”Cine are miei de vânzare, să țină de preț” Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei

    Ultimele știri

    Aplicația cu care fermierii își asigură subvențiile pe hectar. Fotografiile se încarcă direct în serverul APIA Agrostrategia unei ferme cu mai puțin de 200 de hectare: ”Plătim ratele în avans, nu ne cumpărăm combină” Guvernul a aprobat noile reguli pentru subvențiile APIA. Principalele modificări Nicolae Cioranu a fost reales în funcția de președinte al Federației Romovis CICh Năvodari a obținut Autorizația Integrată de Mediu și lansează fertilizanți inovatori pentru culturi speciale