• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ALERTĂ ANM, COD GALBEN: DE ASTĂZI – FURTUNI, VIJELII ȘI GRINDINĂ ÎN 33 DE JUDEȚE!

    agrointeligenta.ro

    33 de județe, sub alertă meteo de vreme rea! Meteorologii au emis luni o atenţionare Cod galben de furtuni, care intră în vigoare la ora 12.00 și este valabilă până pe mâine, marți 21 mai, ora 6.00!

    De asemenea, pe parcursul zilei de luni, între orele 12:00 – 23:00, va fi Cod galben de vreme instabilă în Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei şi în sud-vestul Moldovei, unde vor exista perioade în care se vor semnala intensificări puternice ale vântului, vijelii, grindină, frecvente descărcări electrice şi averse. Cantităţile de apă vor depăşi 25 l/mp şi punctiform 40 l/mp.

    Conform prognozei emise de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), în intervalul 20 mai, ora 12:00 – 21 mai, ora 6:00, va fi Cod galben de vremea rea în Transilvania, Maramureş, jumătatea de nord a Moldovei şi în cea mai mare parte a zonei montane. În acest zone, instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată, se vor semnala averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, vijelii şi grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, se vor înregistra cantităţi de apă ce vor depăşi 25 l/mp şi pe arii restrânse 40 – 60 l/mp.

    Judeţele vizate de noua atenţionare sunt: Satu Mare, Maramureş, Sălaj, Botoşani, Bistriţa-Năsăud, Suceava, Cluj, Iaşi, Mureş, Harghita, Neamţ, Alba, Sibiu, Braşov, Covasna, Hunedoara, Vâlcea, Argeş, Olt, Caraş-Severin, Gorj, Mehedinţi, Dolj, Bacău, Vrancea, Buzău, Prahova, Dâmboviţa, Teleorman, Giurgiu, Călăraşi, Ialomiţa şi Municipiul Bucureşti.

    Totodată, în perioada 20 mai, ora 11:00 – 21 mai, ora 22:00, va fi în vigoare o informare meteo de instabilitate atmosferică în majoritatea teritoriului. Astfel, în cea mai mare parte a ţării, vor fi perioade în care se semnala averse ce vor avea şi caracter torenţial, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului cu aspect de vijelie şi grindină. Cantităţile de apă vor depăşi, în perioade scurte de timp sau prin acumulare, 15 – 25 l/mp şi pe arii restrânse 35 – 40 l/mp.

    Te-ar mai putea interesa

    APIA a început plata subvenției anuale de 100 de euro pe hectar. Termen final: 31 august Comisia Europeană taie puternic estimările pentru porumb și grâu. Oferta de cereale din UE se restrânge Fermierul Ilie Chifan produce un chefir artizanal unic pe piață, cu ciuperca tibetană! APIA – plăți autorizate pentru aproape 10.000 de fermieri. Banii, în conturi de săptămâna viitoare Document MADR: 333 lei/ha – cuantum maxim la despăgubirile de secetă la porumb și floarea-soarelui

    Ultimele știri

    Fermierul Dacian Sabău a recoltat 7.500 kg/ha la grâu, fără un gram de fosfor aplicat. Ce produs a făcut diferența? Senatorul Sorin Moise a susținut modificările cerute de fermieri în Strategia biodiversității. Amendamentele – votate! Tehnologia care injectează îngrășământul direct la rădăcină. Farmorganix aduce în România utilajele Duport Liquiliser pentru fertilizare de precizie Presiunea asupra Guvernului crește: și industria furajelor cere modificarea Strategiei pentru Biodiversitate Zilele prunului – pe 6 august, la ICDP Pitești-Mărăcineni. Fermierii sunt invitați să descopere cele mai noi soiuri și tehnologii pentru cultura prunului