• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • MINISTRUL PETRE DAEA CERE SĂ FIE PĂZIT DE JANDARMI!

    Oana Timar – Agrointeligența

    Pază cu jandarmi la Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale condus de Petre Daea! Șeful de la MADR solicită ca în locul forțelor de la Poliția Locală, legislația să fie completată prin includerea sediului Ministerul Agriculturii în lista de obiective protejate de jandarmii din subordinea Ministerului de Afaceri Interne.

    Argumentele pentru schimbarea pazei sunt detaliate în nota de fundamentare anexată proiectului prin care de la MADR se cere pază cu jandarmi. ”Imobilul se află dispus în centrul capitalei, într-o zonă cu intens trafic auto și pietonal (stații de metrou și RATB), unde frecvent au loc manifestații de amploare, chiar spontane, cu un număr mare de participanți”, este primul argument aduse de Petre Daea ca inițiator al proiectului. Mai apoi, documentul menționează că în zona Universitate unde se află sediul MADR ar fi ”multe locuri unde se desfășoară activități ilicite (cerșetorie, furturi etc.). Căile de acces rutier sunt aglomerate, cu un număr mare de accidente”.

    ”În obiectiv își desfășoară activitatea persoane cu rang de demnitar (ministru,secretari de stat, subsecretari de stat) – generează posibilitatea interpelării și atacării de către persoane nemulțumite”, este alt argument adus în solicitarea pentru noul sistem de pază, despre MADR precizându-se că a primit dotări importante din fonduri europene, iar clădirea este și monument istoric.

    16 noi subofițeri, angajați pentru paza MADR

    Până acum, la Ministerul Agriculturii paza era asigurată de Poliția Locală, dar contractul se încheie pe 30 iunie, iar prelungirea lui ar veni la pachet cu tarife actualizate de Primăria Capitalei. Astfel, MADR apreciază că păzirea instituției de către jandarmi ar rezolva și o problemă financiară, reducându-se cheltuielile. În realitate, însă, solicitarea lui Petre Daea va însemna lărgirea aparatului de stat prin suplimentarea numărului de posturi la nivelul Ministerului Afacerilor Interne. ”În vederea asigurării pazei cu efective de jandarmi la sediul din Bdul Carol I nr. 2-4, sector 3, București, sunt necesare 16 posturi (subofițer), care vor fi asigurate prin suplimentarea numărului de posturi aprobat pentru Ministerul Afacerilor Interne”, se arată în documentul MADR.


    Te-ar mai putea interesa

    Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” România – țara cu un tractor la fiecare 58 de hectare de teren arabil Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Bursa agricolă în luna iunie. Prețul per tona de grâu, orz și rapiță la începutul verii

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni