• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • S.O.S. Sate inundate: Apa trece, oamenii rămân! Împreună pentru gospodarii din Lăpoșel!

    agrointeligenta.ro

    O țară măturată de ape, vieți inundate și speranța că, încă o dată, România este solidară. Agrointeligența vă prezintă drama lăsată în urmă de ceea ce specialiștii au definit ca un ”cod roșu” al naturii.

    În județul Prahova, în Lăpoșel, oamenii au pierdut tot. Nu și speranța că prin muncă vor putea să își reclădească viețile. O muncă la care ne dorim ca și fermierii care ne citesc, companiile și toți oamenii de bine pot să dea o mână de ajutor. Fie că este vorba despre furaje, grâu sau porumb, poate chiar niște animale, unelte, mici echipamente și orice este necesar unei gospodării sau mici ferme – sunt lucruri ce ne-am gândit că pot reprezenta un sprijin real pentru oamenii care au nevoie de ajutor pentru a reclădi veșnicia din satul Lăpoșel.

    O comunitate mică dar unită de oameni gospodari a rămas în doar câteva minute fără agoniseala de o viață. Locuințele a 10 familii din localitatea Lăpoșel, județul Prahova au fost grav afectate de inundațiile care au avut loc pe 31 mai când râul Cricovul Sărat, unul de mici dimensiuni în mod normal, a atins cote alarmante sub furia unui Cod Roșu de inundații. Toată munca, de la culturi agricole și livezi la animale, furaje și case le-au fost înecate. Tot ce-au construit, agonisit, ce-au cumpărat din banii munciți în ani și ani s-a dus pe apa unei zile de vineri apocaliptice.

    Apa le-a luat oamenilor tot, nu mai au nimic în afară de zidurile caselor (într-un caz nici măcar acestea nu au mai rămas în picioare). Animalele și păsările pe care le aveau în gospodării nu au avut nicio șansă în fața furiei apelor și au murit în ghearele nemiloase ale viiturii pe care gospodarii din Lăpoșel nu o vor uita niciodată.

    Ca printr-o minune oamenilor le-au rămas doar 2-3 păsări aruncate în mod accidental de valurile care au ajuns până la tavanele caselor.

    Este momentul să ajutăm, să fim solidari! Oamenii au primit haine și mâncare în primele zile după tragedie dar mai au nevoie de materiale de construcții, furaje (grâu, porumb) sau chiar animale și păsări. În plus au pierdut toate uneltele necesare unei curți de oameni gospodari de la sape, furci, topoare la drujbe, motocoase și bormașini.

    Orice ajutor contează ca gospodarii din Lăpoșel să poată intra din nou în ”veșnicia” pe care o trăiau până acum la sat!

    Dacă doriți și puteți da o mână de ajutor, un sprijin oricât de mic oamenilor din Lăpoșel, vă rugăm să nu stați pe gânduri. Sunați-ne la numărul de telefon 0744.311.359, contactați-ne pe Facebook sau prin email redactia@agrointel.ro. Fiți alături de oamenii din Lăpoșel, ajutați-i să reclădească veșnicia satului lor!


    Te-ar mai putea interesa

    Cisterne cu lapte, blocate la granița cu Bulgaria după ce au fost găsite aflatoxine în laptele importat România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Exclusiv: Exportul de ovine din România a fist blocat! Decizia, luată de un oficial din Spania, țară care va prelua contractele oierilor români Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi