• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ALERTĂ METEO ÎN VIGOARE: 26 DE JUDEȚE, ÎN PERICOL!

    agrointeligenta.ro

    Vremea rea face în continuare ravagii. Administraţia Naţională de Meteorologie a emis astăzi, miercuri 6 iunie un Cod galben de instabilitate atmosferică valabil în 26 de judeţe pe parcursul întregii zile. În plus, a fost prelungită până pe 10 iunie informarea valabilă pentru cea mai mare mare a ţării care vizează manifestări de instabilitate atmosferică temporar accentuată, cantități de apă însemnate.

    Potrivit meteorologilor, până la ora 23:00, în Banat, Crişana, vestul şi sud-vestul Transilvaniei, nordul Olteniei, vestul şi nordul Moldovei, nordul şi estul Munteniei, precum şi în zonele de munte, vor fi averse ce vor avea şi caracter torenţial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii şi condiţii de grindină. Cantităţile de apă vor depăşi local 20 – 25 litri/mp şi pe arii restrânse 35 – 50 litri/mp.

    Mai mult, în intervalul  6 iunie, ora 22 – 7 iunie, ora 06, în județele Timiș, Arad și Bihor vor fi averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, vijelii și condiții de grindină. Cantitățile de apă vor mai depăși local 20…25 l/mp și izolat 40 l/mp.

    Până pe 10 iunie, Instabilitatea atmosferică va fi temporar accentuată în cea mai mare parte a țării. Vor fi perioade în care se vor semnala averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și căderi de grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 15…25 l/mp, iar pe arii restrânse 35…40 l/mp.  Fenomenele vor fi mai frecvente în timpul după-amiezelor.


    Te-ar mai putea interesa

    Ploi torențiale, grindină și vânt puternic. Mai multe județe, sub cod galben până sâmbătă Subvenția de 15 euro/familia de albine a fost aprobată în Comisia de agricultură din Camera Deputaților Primărie: Doar apicultorii din sat au voie cu albinele la salcâmii din localitate Victorie pentru micii fermieri. e-Factura, eliminată în Parlament pentru agricultori Roșiile cu moț – vedetele de sezon într-un mare lanț de supermarketuri

    Ultimele știri

    Dosar penal pentru oierul care a omorât ursul ce îi atacase turma de oi Ministrul Tanczos a cerut la Bruxelles sprijinirea fermierilor: ”Planul de acțiune privind fertilizanții trebuie aplicat urgent” Șefii agențiilor de plăți – ședință la vârf. Directorii APIA și AFIR, discuții privind viitorul subvențiilor și al finanțărilor europene „Gustul copilăriei” revine la Livada Bogland – Giurgiu: trei zile de cules de cireșe bio, picnic și activități pentru familie Fermierii care rămân fără subvenții: ”Primăria refuză să ne dea adeverința pentru APIA”