• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • GUVERNUL PREGĂTEȘTE PROGRAMUL ”TÂNĂRUL PESCAR”!

    agrointeligenta.ro -

    Întâlnire importantă! Secretarul de stat în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Daniel Botănoiu, a anunțat astăzi, joi 6 iunie, pe pagina personală de Facebook că a avut o discuție cu liderii din sectorul acvaculturii și pisciculturii, în urma căreia s-au luat mai multe decizii importante.

    ”Am văzut reacțiile dumneavoastră, comentariile și mesajele pe care mi le-ați trimis vizavi de problemele din sectorul acvaculturii și pisciculturii. Prin urmare, mă țin de cuvânt și postez acum imagini de la întâlnirea de lucru pe care am avut-o anterior cu mai mulți reprezentanți ai acestei frumoase ramuri a agriculturii. Așadar, încercăm să dezvoltăm un Program de sprijin a producătorilor din sectorul pescăresc, dar și direcţiile de acțiune principale pentru sprijinirea pescarilor comerciali, a producătorilor din acvacultură, repopularea zonelor de producție piscicolă și decolmatarea amenajărilor piscicole”, a arătat Daniel Botănoiu.

    Secretarul de stat a subliniat că la MADR se iau în calcul mai multe acțiuni, benefice (zicem noi, industriei) precum:

    – Fiscalizarea activităţii de pescuit comercial la scară mică pentru fiecare pescar la o normă de venit minimă;
    – Promovarea programului « Tânărul pescar » care constă în sprijinul pescarilor cu vârsta până la 40 ani;
    – Redeschiderea comunicarii ansamblului lagunar Razelm-Sinoe cu Marea Neagră;
    – Decolmatarea canalelor, gârlelor şi asigurarea alimentării cu apă curată a lacurilor, bălţilor şi ghiolurilor;
    – Înființarea/modernizarea de centre de procesare a peştelui și a altor viețuitoare acvatice;
    – Realizarea de surse de energie neconvențională.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Subvenții APIA 2026. Fermierii care intră automat la control în acest an Șefa APIA – anunț pentru fermierii care așteaptă PD-28, subvenția pe pârloagă: „Luni, banii în conturi” După legume, Turcia ne inundă și cu flori. Exporturile au crescut pentru 8 Martie Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri

    Ultimele știri

    Șeful Azomureș, mesaj pentru angajații combinatului: ”Am inițiat oficial procedura de concediere colectivă” Plata ANT la bovine 2026. Data de referință pentru subvenția APIA pe cap de vacă în acest an Plata ANT pe hectar, bovine și ovine. Anunț direct de la premierul Ilie Bolojan Virusul piticirii și îngălbenirii orzului și grâului. Primele semne, măsuri de combatere Zbor puternic al dăunătorilor în rapiță: verificați capcanele galbene! Pragurile la care fermierii aplică tratamente