• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Recoltarea orzului a început în două județe. Ce calitate are producția

    agrointeligenta.ro

    Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale informează că a început campania de recoltat la orz și orzoaică. Astfel, vineri, 14 iunie 2019, în județul Constanța au fost recoltate primele 1.115 hectare orz din totalul de 41.350 hectare însămânțate la nivelul județului și circa 100 ha orzoaică, dintr-un total de 14.080 hectare semănate.

    Primii fermieri care au început recoltarea au fost cei din zonele de sud, sud-est și centru ale județului.

    Localitățile în care a început Campania sunt Negru Vodă, Limanu, Ciobanu, Ostrov, Lipnița.

    În privința indicilor de calitate ai producției, aceștia sunt:

    Umiditatea: 13-13,5%;
    Masa hectolitrică 50-55 kg/hectolitru

    Un alt județ în care s-a început secerișul este Ialomița, unde s-au recoltat primele 150 hectare.


    Te-ar mai putea interesa

    Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe Este oficial: Exporturile de oi din România – interzise până pe 31 decembrie. Decizia, în Jurnalul UE! Speranță pentru micii fermieri din Bucovina: noi procesatori s-au arătat interesați să le preia laptele Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Carrefour România introduce reduceri pe termen nelimitat: sute de produse cu discounturi progresive

    Ultimele știri

    Fermierii care au avut culturi calamitate de secetă în 2025 vor primi despăgubiri! Cuantum: 200 euro/ha Tanczos Barna și Alexandru Bociu – negocieri zilele acestea cu Comisia Europeană pentru deblocarea exporturilor de ovine! Fermierii din 22 de județe – blocați cu laptele și brânza în ferme! Barbu a promis noi credite agricole ”de săptămâna viitoare”. Niciun cuvânt despre ajutoarele de 68 euro/vacă și de 20 euro/porc Florin Barbu a trecut de comisii cu vot PSD și susținere AUR. Companiile care vor pierde subvențiile APIA!