• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • APIA: DE ASTĂZI, NOI PLĂȚI pentru CRESCĂTORII DE ANIMALE!

    agrointeligenta.ro

    Plăți pentru crescătorii de animale! Agenția de Plăți şi Intervenție pentru Agricultură (APIA) anunță printr-un comunicat remis astăzi, miercuri – 3 iulie către Agrointeligența-AGROINTEL.RO că efectuează prin Centrele Județene, plățile aferente ajutorului de stat pentru ameliorarea raselor de animale.

    Sumele sunt achitate pentru cererile depuse în luna mai 2019, aferente serviciilor prestate în luna aprilie a anului 2019.

    Suma totală autorizată la plată este de 1.412.379 lei și se acordă de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, pentru un număr de 27 de solicitanţi care au accesat această formă de ajutor de stat în conformitate cu prevederile Hotărârii de Guvern nr.1179/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat în sectorul creșterii animalelor, cu modificările şi completările ulterioare.


    Te-ar mai putea interesa

    Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Un primar a plantat de la zero 146 de hectare de pădure cu fonduri din PNRR Agrinvest Credit IFN SA schimbă regulile în agricultură: credite până la 10 ani și reducere a dobânzii de până la 10%/an pentru cei disciplinați Anunț despre banii pentru subvențiile de agro-mediu, bunăstarea animalelor și pentru agricultură ecologică AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta”

    Ultimele știri

    Comisia Europeană a prelungit interdicția pentru exportul de ovine și caprine din România! „Nu știm ce vom face cu laptele după 1 august”. Apel disperat al micilor fermieri Festivalul Cireșelor și Căpșunilor – un succes. Fermierii din AFF au adus fructe proaspete în Capitală! Nicolae Istudor, rectorul ASE, favorit pentru funcția de ministru al Agriculturii în Guvernul Tomac APIA a încheiat campania de primire a cererilor pentru subvențiile agricole din acest an – cifre oficiale