• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Mesajul UNCSV de Ziua Internațională a Cooperativelor

    agrointeligenta.ro

    Tema Zilei Internaționale a Cooperativelor din acest an este ”COOPERATIVE PENTRU MUNCĂ DECENTĂ”. Cooperativele oferă un model de întreprindere solid, viabil şi adaptat nevoilor comunităţii rurale în toate ţările și sunt considerate de mulți cercetători, ca fiind o legătură inter-organizațională creată pentru a reduce probabilitatea de eșec.

    Acestea construiesc o lume mai bună pentru minimum 10% din salariații existenți pe glob.

    După 132 de ani de istorie, România se află la începutul unui nou drum în promovarea și dezvoltarea cooperativelor, acesta fiind și motivul pentru care a fost fondat în 2017 Uniunea de Ramură Națională a Cooperativelor din Sectorul Vegetal (UNCSV).

    UNCSV este organizația cooperativelor din sectorul vegetal care promovează și sprijină cooperativele agricole cu valorile lor, principiile și sustenabilitatea guvernanței aplicată cu succes la nivel mondial.

    Cooperativele agricole autentice sunt singura cale optimă de reducere semnificativă a riscurilor principale la care sunt expuși agricultorii individuali, indiferent de mărimea lor, punându-și în comun doar mintea.

    Rolul cooperativelor este să ajute la:

    U.N.C.S.V. promovează și sprijină o economie rurală viabilă, competitivă, orientată către piață și către furnizarea de produse agroalimentare de calitate superioară la prețuri accesibile pentru consumatori și corecte pentru fermieri.

    Agricultura și fermierii mici și mijlocii din România au în continuare mare nevoie de asociere, dar nu doar pe hârtie, ci în cooperative agricole care să își îndeplinească menirea – aceea de a genera valoare adăugată din punct de vedere economic pentru membrii lor și care în plus să aibă o activitate economică relevantă, să reziste pe piață și să se dezvolte.

    Invităm fermierii să se asocieze în cooperative agricole funcționale sau să înființeze cooperative agricole și îi îndrumăm în acest sens.

    România are mare nevoie de cât mai multe cooperative agricole de succes!

    Echipa UNCSV


    Te-ar mai putea interesa

    Cât plătesc fermierii din Ucraina pentru un litru de motorină Stațiunea Popăuți a obținut certificatele de recunoaștere pentru Karakul Alb și Karakul Roz: ”Sunt creații proprii ale Stațiunii” Dronele vs. fragmentarea terenurilor. Nicu Vasile, fermier: ”Riscă să devină o sursă de conflicte, pierderi economice și insecuritate juridică” Top 10 cele mai mari ferme din România după suprafața declarată la APIA în acest an Fermierul Marian Popa a recoltat grâul de sămânță: ”Soiurile românești s-au comportat foarte bine!”

    Ultimele știri

    Cum va fi vremea în următoarele săptămâni: temperaturi ridicate și deficit de precipitații Alertă meteo: furtuni puternice și rafale de până la 90 km/h în mai multe județe UNCSV, mesaj de Ziua Internațională a Cooperativelor: ”Viitorul agriculturii românești depinde de capacitatea fermierilor de a investi, de a produce și de a valorifica împreună” România va primi 29,9 milioane de euro de la CE pentru fermierii afectați de scumpirea îngrășămintelor Bolile și dăunătorii porumbului: cum evitați pierderile de producție