• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ce subvenţii vor primi agricultorii în 2014

    agrointeligenta.ro

    La Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale a avut loc marţi o primă întâlnire de lucru cu reprezentanţii organizaţiilor şi ai patronatelor din agricultură şi industrie alimentară, în cadrul căreia s-au discutat ariile de intervenţie ale Programului Naţional de Dezvoltare Rurală pentru următoarea perioadă de programare 2014-2020, precum şi alocările financiare prevăzute de noua Politică Agricolă Comună.

    “Am avut o primă întâlnire, în care am venit în faţa fermierilor cu anumite propuneri aplicate, pentru fiecare sector de activitate, inclusiv care va fi sprijinul pentru 2014 şi până în 2020”- a declarat la sfârşitul întâlnirii, ministrul agriculturii Daniel Constantin.

    Acesta a precizat că, în total, pe Pilonul 1, sprijinul de la Uniunea Europeană va fi de 1,6 miliarde de euro în 2014 şi va creşte până la 1,9 miliarde de euro în 2020, iar sprijinul de la bugeul de stat va fi de de 440 milioane de euro în 2014. În privinţa cuantumului subvenţiei pe suprafaţă, Constantin a declarat că acesta va fi mai mare pentru deţinătorii de suprafeţe mici, cuprinse între 1 şi 30 de hectare.

    “Pentru primele 30 de hectare, se va acorda o subvenţie mai mare.De exemplu, dacă un fermier are 100 de ha, pentru primele 30 de hectare va primi o subvenţie de 177 de euro pe hectar, iar pentru celelalte 70 de hectare, va primi 150 de euro pe hectar. În acest mod, micii fermieri ar fi încurajaţi să iasă din zona de subzistenţă, putând începe chiar să înregistreze profit. La momentul de faţă, este vorba de un acord de principiu, pe care sperăm însă să-l putem pune şi pe hârtie în perioada următoare”- a spus Constantin.

    Sursa: Capital


    Te-ar mai putea interesa

    Cele mai bune soiuri de cireși: topul realizat de specialiști la Stațiunea CDVP Pietroasa-Istrița Mirajul Chinei pe piața laptelui: 14 fabrici autorizate, niciun contract. Modelul Bulgariei, replicat în România? Cele 7 produse care protejează pomii fructiferi Lege în Parlament: Construcțiile ridicate pe terenuri agricole pot intra în legalitate prin plata unei taxe România, singura pedepsită! La sute de focare, în Bulgaria și Grecia exportul oilor a fost interzis doar local

    Ultimele știri

    Terracalco 95: soluția ignorată care îți poate crește producția cu până la 40% și îți reduce costurile la jumătate ”V-am dus în excursii și voi așa îmi răspundeți?” Florin Deznan, în insolvență cu RDF, este supărat că fermierii îi cer banii în avans pentru cereale Cad primele capete în scandalul exporturilor de ovine! DNA a descins la DSVSA Arad. Inspectori veterinari, suspectați că au ascuns un focar de boală la oi Piața cerealelor, la zi – prețuri. România, în plin recoltat la orz, se menține lider la exporturi