• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Doi ciobani au fost loviți de trăsnet în timp ce se aflau cu oile pe munte

    agrointeligenta.ro

    Doi ciobani au fost loviți de trăsnet, joi seara, în Munții Călimani, în zona Frumușica, la o altitudine de peste 1.500 de metri, unul dintre ei fiind declarat decedat de forțele de intervenție.

    Două echipaje de la Salvamont Vatra Dornei și de la Serviciul Județean de Ambulanță Suceava au intervenit, joi seara, în zona Izvorului Buciniș, la o stână, unde doi ciobani au fost loviți de trăsnet.

    Una dintre victime a murit, a doua are arsuri

    „Ne deplasăm cu două echipaje de la Salvamont Vatra Dornei, alături de noi sunt și cei de la Serviciul Județean de Ambulanță. Una dintre persoane este decedată, cea de-a doua are arsuri”, a declarat Petru Ariciuc, șeful Salvamont Vatra Dornei.

    Potrivit salvamontiștilor, persoana care a murit a fost preluată și transportată la baza muntelui pentru a fi predată către Serviciul de Medicină Legală.

    Incidentul a avut loc la aproximativ 1.500 metri altitudine, în zona Frumușica, Izvorul Buciniș.

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist 51 de vaci, împușcate direct pe pășune. Fermierii cer urgent o anchetă Portul Constanța, tot mai aproape de sufocare. Nivelul scăzut al Dunării complică planul de rezervă al Ucrainei Forumul de la Neptun. Gheorghe Albu: „Pe termen lung va fi un dezastru în agricultură”. Măsura care îl îngrijorează pe fermier Scandalos: Fermierii români – cu cerealele blocate! Toate trenurile de marfă au fost alocate grâului din Ucraina

    Ultimele știri

    Comisia Europeană se pregătește să reglementeze utilizarea dronelor în agricultură Ucraina mulțumește Republicii Moldova pentru sprijinul acordat în exportul cerealelor Ai cumpărat teren cu chitanță de mână? Cum se obține titlul de proprietate pe acea suprafață Guvernul a aprobat plata unui ajutor de stat de 300 euro/hectar pentru cultivatorii de cartofi Medicii veterinari – controale în forță în fermele de oi după confirmarea unui nou focar de variolă