• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Romsilva a lansat trăsura tip fast-food, utilă micilor producători

    agrointeligenta.ro -

    Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva a lansat, prin Direcţia Silvică Bistriţa Năsăud, un produs nou şi unic pe piaţa din România – trăsura tip fast-food, care poate fi achiziţionată la preţul de 30.000 de lei. Unitatea este perfectă pentru micii producători care își comercializează pe cont propriu produsele.

    Trăsura tip fast-food se realizează în Atelierul de confecţionat trăsuri şi sănii din cadrul Centrului de Valorificare a Produselor Pădurii din municipiul Bistriţa şi se vinde la preţul de 30.000 de lei. Se poate monta în spaţii publice, poate fi tractată hipo sau auto şi este dotată cu toate facilităţile pentru a fi autorizată să circule pe drumurile publice”, se arată în comunicatul Regiei Naţionale a Pădurilor.

    Trăsura poate ajunge la următoarele gabarite: 6 m lungime, 2,8 m lăţime şi 2,8 m înălţime. Este confecţionată din materiale reciclabile, este izolată termic şi are toate dotările necesare pentru scopul declarat.

    Acest produs inedit arată că Romsilva se adaptează la cerinţele pieţei actuale, diversificându-şi gama de produse şi servicii oferite publicului larg. Deşi am denumit-o generic ‘trăsură tip fast-food’, aceasta îşi poate schimba destinaţia în florărie, librărie, magazin de suveniruri, cafenea, gelaterie sau cofetărie. Fiecare trăsură se confecţionează manual, cu multă atenţie şi migală, de oameni pricepuţi. Avem deja cereri din toată ţara, chiar şi de la Bucureşti, şi încercăm să le onorăm pe toate”, a declarat directorul general al Romsilva, Gheorghe Mihăilescu, citat în comunicat.

    Potrivit Romsilva, Direcţia Silvică Bistriţa Năsăud realizează trăsuri şi sănii din anul 2004, când a deschis atelierul pentru Herghelia Beclean. Atelierul confecţionează anual peste 30 de modele din diverse categorii, noutatea fiind că, din acest an, oferta este întregită cu trăsura tip fast-food.

    Portofoliul de clienţi cuprinde administraţii publice locale, societăţi private sau diverşi crescători de cai, care oferă servicii de turism ecvestru şi ecoturism.

    Romsilva prospectează şi posibilitatea extinderii peste hotare urmând a fi confecţionate, în curând, trăsuri unicat destinate comerţului comunitar. Atelierul confecţionează la cerere şi boxe pentru cai, indispensabile oricărui crescător profesionist de cai”, se precizează în comunicatul citat.

    Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva administrează 3,14 milioane de hectare păduri aflate în proprietatea publică a statului şi asigură servicii silvice pentru mai mult de 1 milion de hectare păduri aflate în alte forme de proprietate.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii se luptă cu băltirile. Matei Titianu, LAPAR: 80% din totalul de ploi pe un an a venit în șase luni Prețuri pe tonă pentru grâul, rapița și orzul din recolta 2026 Lege nouă pentru retrocedarea terenurile agricole! 13.000 de salate plantate în 30 de minute cu 10 nepalezi. Ion Păunel, legumicultor: La început am rămas perplex și entuziasmat Subvenții APIA 2026. Data la care începe depunerea cererilor a fost publicată în Monitorul Oficial

    Ultimele știri

    Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Fostul ministru al Agriculturii, Adrian Chesnoiu, condamnat la 4 ani de închisoare. Sentința nu este definitivă Subvenții APIA 2026. Condiții minime de eligibilitate, acte obligatorii Subvenții APIA 2026. Pașii pe care fermierii trebuie să îi urmeze pentru depunerea cererii de plată Cât costă inspecția unei mașini de erbicidat – preț 2026