• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • AGRO-ȘTIREA TA: Peste 1.000 de hectare de floarea-soarelui și porumb, calamitate de grindină

    agrointeligenta.ro

    AGRO-ȘTIREA TA! Noul instrument prin care mediatizăm situațiile pe care fermierii le aduc în atenția reporterilor Agrointeligența – AGROINTEL.RO, iar cel mai recent caz este din județul Teleorman, localitatea Salcia.

    Fermierul Florinel Carabașu ne-a trimis pe adresa de mail redactia@agrointel.ro mai multe imagini cu dezastrul lăsat în urmă de o furtună ce a căzut în localitatea Salcia pe data de 1 august. La patru zile distanță, evaluarea în câmp indică o pierdere totală pentru agricultorii care au terenuri în zonă. Se pare că este vorba despre circa 1.000 de hectare, în mare parte floarea-soarelui.

    S-a distrus totul! Cultura de floarea-soarelui este cel mai afectată, la porumb sunt pagube, dar nu e pierdere totală. Din păcate, la floarea exact acele culturi care arătau cel mai bine sunt cele mai afectate – cum era calatidiul mare, grindina l-a pus mai ușor la pământ. A fost și grindă foarte deasă, dar și ploaie torențială. A fost așa de mare vijelia că unui vecin i-a spart ambele pluviometre pe care le avea în câmp”, ne-a declarat Florinel Carabașu, fermier care are în Salcia mai multe hectare ce se află în zona afectată.

    Conform fermierului, agricultorii din zonă sunt în curs de mobilizare pentru formarea unei comisii care să evalueze pagubele. Florinel Carabașu ne-a declarat că toți fermierii speră totuși să fie despăgubiți de stat, mai ales că nu toți au reușit să și asigure culturile agricole în acest an dificil.

    Fermierul Florinel Carabașu ne-a mai precizat că zona unde a căzut grindina ar fi în aria de protecție a sistemului național antigrindină, dar acesta fie a fost acționat – și atunci s-a acționat greșit, fie nu s-au lansat rachete și atunci statul se face vinovat de dezastrul de la Salcia!

    AGRO-ȘTIREA TA! Dacă aveți imagini (foto, video) sau informații pe care doriți să le mediatizăm, vă rugăm să ni le trimiteți pe adresa de e-mail redactia@agrointel.ro sau pe Wassup la numărul 0744.311.359. Nu uitați să ne lăsați o descriere a imaginilor și un număr de telefon la care să vă contactăm pentru detalii.


    Te-ar mai putea interesa

    AgroReclamații. Fermier cu debit de 250.000 de lei, penalități de un milion de lei: ”Și dacă vindem toate utilajele, tot nu acoperim suma” O fermă de 1.500 ha este scoasă la vânzare pentru 5,8 milioane de euro: ”Este o mega-proprietate” Ploile aduc reduceri de cheltuieli în ferma lui Gheorghe Lămureanu Veste bună pentru crescătorii de vaci de lapte. Un mare procesator își extinde fabrica Ce fertilizant să folosim la transplantare răsaduri. Soluția vine de la Agrii

    Ultimele știri

    Ajutoare aprobate de Guvern. Plățile de 1.000 de lei se fac în două tranșe Prețul laptelui la poarta fermei. Cât primesc producătorii pe litru, înainte de Paști Ajutor pentru achiziția de junici. Primele condiții comunicate de ministrul Barbu crescătorilor de animale Zootehnia fierbe! Ciobanii sunt cu un pas mai aproape de un protest național! Criză de îngrășăminte în piață. Fermier: Am vorbit în cinci locuri și mi-au spus că nu mai au nimic pe stoc!