• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ANUNȚ APIA! PLATA SUBVENȚIILOR – ÎN CURS CĂTRE FERMIERI!

    agrointeligenta.ro

    Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează printr-un comunicat de presă remis Agrointeligența – AGROINTEL.RO că autorizarea plăților pentru Campania 2018 continuă și în perioada imediat următoare.

    În ultima lună a fost autorizată la plată suma de 10,56 milioane euro din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA), Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurală (FEADR) și Buget Național, astfel că până în acest moment suma totală autorizată la plată pentru Campania 2018 este în valoare de 2,62 miliarde euro.

    Precizăm că, în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE) nr. 891/21.06.2018, plafonul alocat României pentru plățile directe, pentru Campania 2018 este de 1,912 miliarde euro.

    De asemenea, reamintim fermierilor că în momentul de față APIA se află în plină Campanie de control la fața locului, conform termenelor prevăzute în Ordinul nr. 69 din 25.01.2019 al Ministrului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Controalele pe teren sunt programate a se desfășura până la data de 1 octombrie 2019.

    Te-ar mai putea interesa

    Prințul-fermier: Un membru al Casei Regale din Anglia face agricultură la nivel profesionist A investit într-o seră hidroponică de căpșuni, iar acum caută specialistul care să pornească producția Piața cerealelor, la zi. Prețurile DAP Constanța, la final de august: porumbul și orzul cresc, grâul pierde teren O familie de tineri fermieri a pus bazele unei afaceri inedite, adresată crescătorilor de vaci După 30 de zile de carantină, s-au ridicat restricțiile pentru ovine. Documentul obligatoriu pentru circulația animalelor

    Ultimele știri

    Mai multe mameloane, mai mulți purcei? Genele care pot influența performanța scroafelor Viței furați dintr-un grajd din Alba. Fermierul a făcut propria anchetă și și-a recuperat singur animalele! UE va opri importurile de carne de vită din Brazilia. Urmează carnea de pasăre și mierea? Criză agricolă: șapte fermieri renunță în fiecare zi la exploatații! Pericol în apa din fântâni! Doi bebeluși, intoxicați cu nitriți