• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Fermă făcută scrum. Pompierii s-au luptat toată noaptea cu flăcările

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Incendiu de proporții la o exploatație agricolă! O fermă din Baba Ana, județul Prahova, în care erau depozitate cantități uriașe de furaje, a fost făcută scrum azi-noapte. Incendiul uriaş a izbucnit în jurul orei 12 noaptea.

    Pentru stingerea incendiului au intervenit cinci autospeciale de stingere. La sosirea pompierilor militari la locul intervenţiei, incendiul se manifesta pe o suprafaţă de aproximativ 400 mp la 100 de tone baloți din paie, scrie republikanews.ro.

    Incendiul a fost în cele din urmă lichidat, dar pericol încă există. Astfel trei echipaje de stingere acţioneză în continuare pentru înlăturarea efectelor negative. Intervenția este dificilă din cauza cantității foarte mari de furaje, fumului dens și temperaturilor ridicate.


    Te-ar mai putea interesa

    Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură Cea mai mare seră de cășpuni din România a ieșit pe piață cu primele fructe Acordul UE-Mercosur, în vigoare de la 1 mai. Informații cheie pentru fermierii români Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Tractorul de 10.000 de euro, în România! Utilajele agricole Tavol, exclusiv la MoldAgro Expo 2026

    Ultimele știri

    Șeful APIA – anunț pentru fermieri. Subvențiile care s-au plătit în această săptămână DNA îi anchetează pe Adrian Pintea și Romeo Șoldea. Vezi care sunt acuzațiile aduse șefilor APIA și ANF! FMC Agro Operațional România angajează reprezentant vânzări pentru zona Banat O nouă seră construită cu fonduri europene va produce roșii românești și pe timpul iernii Motiv de bucurie pentru fermieri: vin ploile! Județe unde vor cădea și 50 l/mp!