• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Scoaterea unor terenuri din circuitul agricol, prelungită la 5 ani

    agrointeligenta.ro -

    Legislație actualizată pentru scoaterea din circuitul agricol al suprafețelor pe care se află construcții. Mai mulți deputați PSD, ALDE și PMP au depus, în procedură de urgență, la Senat un proiect de lege care extinde de la doi la cinci ani perioada de scoatere din circuitul agricol a terenurilor extravilane pe care au fost ridicate construcții înainte de 25 iulie 2017, informează Mediafax.

    Proiectul de lege are în vedere completarea Legii 186/2017 care a modificat Legea fondului funciar.

    Articolul II, alineatul (1) al Legii 186/2017 prevede: „Pentru terenurile agricole situate în extravilanul unităţilor administrativ-teritoriale, pe care sunt amplasate construcţii de orice fel edificate înainte de intrarea în vigoare a prezentei legi (25 iulie 2017 – n.r.), fără aprobarea de scoatere din circuitul agricol a acestor terenuri, se poate solicita scoaterea din circuitul agricol cu achitarea prin multiplicarea de trei ori a tarifului prevăzut în anexa nr. 1”.

    Inițiatorii au constatat că perioada de doi ani în care terenurile respective puteau fi scoase din încadrarea de teren agricol a expirat și propun extinderea cu cinci ani a termenului, pentru a rezolva toate cazurile existente în cadrul localităților.

    Propunerea legislativă, aflată în procedură de urgență, a fost inițiată de șase deputați PSD, ALDE și PMP.

    Proiectul de lege a fost înregistrat la Senat, prim for sesizat, decizională fiind Camera Deputaților.


    Te-ar mai putea interesa

    Soluția de drojdie pentru roșii: beneficii, preparare, aplicare Măsurile Guvernului Bolojan pentru fermieri: creșterea pragului minim la APIA la 2 ha, stimularea procesării, bani pentru irigații Veste bună de la ANSVSA pentru toți crescătorii de animale din România

    Ultimele știri

    Fermierii chinezi vor fi despăgubiți pentru pierderile uriașe cauzate de inundațiile devastatoare Livrare istorică: Ultima combină New Holland CR10.90 produsă vreodată a ajuns într-o fermă din România! Verificări în forță la mașinile de erbicidat. Romeo Șoldea, ANF: Atingem pragul de 10.000 de echipamente