• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pădurar ucis de hoții de lemne pe care i-a prins la furat

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Pădurar ucis de hoții de lemne pe care i-a prins la furat! Bărbatul, în vârstă de 50 de ani, a fost găsit mort la marginea unei păduri din județul Iași, prezentând urme de violență pe corp. Din informațiile scoase la iveală de poliție, acesta ar fi fost ucis de persoane venite la furat de lemne.

    Autorii crimei sunt doi minori, de 16, respectiv 17 ani, și tatăl unui dintre ei, în vârstă de 50 de ani. Băiatul de 17 ani ar fi fost cel care i-ar fi aplicat o lovitură fatală, cu toporul în cap, pădurarului.

    Pădurarul se afla în jurul orei 20 la pândă, în pădurea de la Berezlogi, într-o acţiune de control înainte să meargă acasă. Acesta i-a filat pe cei trei veniţi cu căruţa la furat de lemne şi i-a surprins în flagrant în timp ce aceştia doborau copaci. Pădurarul a sărit să-i prindă, însă cei trei s-au luptat. La un moment dat, cei doi tineri şi bărbatul de 50 de ani au reuşit să-l imobilizeze pe pădurar, iar băiatul de 17 ani l-a lovit cu toporul în cap, scrie ziaruldeiasi.ro.

    Cei trei au abandonat corpul pădurarului la marginea pădurii şi au fugit. Aceştia au fost prinşi după două zile de cercetări făcute de către poliţiştii de la Serviciul de Investigaţii Criminale Iaşi care după ce i-au audiat pe cei trei, i-au trimis la Spitalul de Psihiatrie Socola pentru expertiză.

    „În acest caz a fost deschis un dosar penal pentru infracţiunea de omor, iar cercetările continuă“, au precizat reprezentanţii Poliţiei Iaşi. 

     


    Te-ar mai putea interesa

    Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Cod galben de instabilitate atmosferică. Averse torențiale, vijelii și grindină în mai multe județe Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești ANM: vijelii de 70 km/h și grindină. Județele unde sunt așteptate cele mai mari cantități de apă Situația APIA pe județe: Suceava – cel mai mare număr de fermieri, Timiș – record la suprafață

    Ultimele știri

    Sediul APIA Hunedoara a fost modernizat prin PNRR. Adrian Pintea: „E un exemplu de investiție reușită” Operațiunea Jupiter: Percheziții în fermele și casele mai multor fermieri! S-au ridicat utilaje și crotalii! Depozitele…prea pline pentru laptele micilor fermieri. Un mare procesator închide centrul de colectare Un fost ministru al Agriculturii lansează programul prin care fermierii își securizează subvențiile APIA! Fermierii, din nou în alertă. Cod portocaliu de furtuni puternice – vijelii și grindină în mai multe județe