• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Plata subvenției pentru motorină. Anunț de la Guvern!

    agrointeligenta.ro

    În Ședința Guvernului din data de 2 octombrie a fost aprobată o Hotărâre care modifică HG nr.1174/2014 privind instituirea unei scheme de ajutor de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură. Agrointeligența-AGROINTEL.RO a aflat că plățile vor începe de mâine, joi 3 octombrie, imediat ce conturile agenției de plăți vor fi alimentate.

    Prin actul normativ se completează lista beneficiarilor schemei de ajutor de stat ce vizează institutele/stațiunile de cercetare-dezvoltare, eliminându-se astfel situațiile discriminatorii privitoare la institutele care au ca obiect de activitate testarea și înregistrarea soiurilor la accesarea schemei de ajutor, începând cu anul 2020.

    De asemenea, va crește suma alocată pentru plata ajutorului de stat în anul 2019, de la 580.000.000 lei la 595.606.000 lei. Aceste modificări vizează includerea institutelor care au ca obiect de activitate testarea și înregistrarea soiurilor în categoria beneficiarilor schemei de ajutor de stat prin reducerea accizei la motorina utilizată și completarea resurselor financiare necesare pentru plata ajutorului de stat aferent perioadei aprilie-iunie 2019.

    Impactul financiar este de 15.606.000 lei și se asigură de la bugetul de stat, în limita prevederilor bugetare aprobate Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale pe anul 2019.


    Te-ar mai putea interesa

    Subvenția pe hectar pe care o vor primi fermierii români în anii următori AgroReclamații. Ciorile au distrus până la 95% din culturile unui fermier din Ialomița: „E un dezastru anul acesta” Daniel Bilinciuc a construit cu credință o afacere de succes. Povestea de la Mitocu Dragomirnei pentru ”Campioni pe teren” Senatul a adoptat proiectul AUR care va crea parteneriate directe între micii fermieri și consumatori Bayer dă înapoi la contractele pentru semințe după presiunea autorităților din SUA. Ce trebuie să înțeleagă fermierii români din această mutare

    Ultimele știri

    Moment istoric: USAMV București și Ministerul Mediului au semnat Pactul Național pentru Mediu de Ziua Mondială a Mediului Ministerul Agriculturii trimite corpul de control peste comercianții care susțin că vând legume românești S-a deschis „De aici, de aproape. Din Muntenia” – târg cu produse locale românești la Carrefour Băneasa Litrul de lapte – 70 de bani în ferme și 2,4 lei în rapoartele oficiale. Daniel Buda cere explicații Furtunile pun stăpânire pe țară: Cod Galben de ploi și vijelii în mai multe regiuni