• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Pedeapsă record! Un primar a primit 10 ani de închisoare că a fraudat subvențiile APIA!

    Ramona Dascălu -

    Pedeapsă record pentru fraudarea fondurilor europene accesate prin APIA! Tribunalul Caraș-Severin l-a condamnat la 10 ani de închisoare pe primarul comunei Ciclova Română, Gheorghe Puiu Percea, aceasta reprezentând cea mai grea pedeapsă primită până acum pentru fraudarea fondurilor europene accesate prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură.

    Primarul comunei Ciclova Română, Gheorghe Puiu Percea, a fost găsit vinovat pentru săvârşirea infracţiunilor de folosirea sau prezentarea cu rea credinţă de documente sau declaraţii false, inexacte sau incomplete, dacă fapta a avut ca rezultat obţinerea pe nedrept de fonduri din bugetul general al Uniunii Europene, în formă continuată, nu mai puțin de 22 acte materiale, precum și pentru complicitate la aceeași infracțiune comisă de alte persoane, scrie expressdebanat.ro.

    Gheorghe Puiu Percea a fost condamnat în primă instanță, de Tribunalul Caraș-Severin, la 10 ani închisoare. În plus, acesta are interdicție în a mai ocupa funcția de primar pentru o perioadă de minimum cinci ani după executarea pedepsei.

    În același dosar, Natalia Chincia a fost achitată pentru săvârşirea infracţiunii de folosirea sau prezentarea cu rea credinţă de documente sau declaraţii false, inexacte sau incomplete în scopul obținerii pe nedrept de fonduri europene. Alți trei inculpați însă, Ioan Nicolae Chincea, Liviu Cosmin Negrea și Dimitrie Daniel Balint – Copăcean au primit câte trei ani de pușcărie pentru același gen de infracțiune. Nicolae Borza, găsit și el vinovat, pentru 14 acte materiale ale aceleeași infracțiuni, a primit o condamnare de patru ani închisoare.

    Tribunalul Caraș-Severin a admis totodată acţiunea civilă exercitată de partea civilă Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură şi obligă, în solidar, inculpaţii Percea, Chincia, Negrea, Balint-Copăcean și Borza în solidar, la plata sumei de 5 milioane lei, creanţă principală aferentă campaniilor 2012-2017, la care se adaugă accesoriile fiscale prevăzute de legislaţia în vigoare. Instanța a mai dispus confirsacrea sumelor de bani ridicate la percheziții și menținerea sechestrului pe mai multe conturi bancare, terenuri și locuințe ale inculpaților.

    Sentința Tribunalului Caraș-Severin nu este definitivă și poate fi atacată la Curtea de Apel Timișoara.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermă gigant de găini ouătoare. Investiție de peste 80 milioane de euro pentru sectorul ouălor Legumicultorul Mihai Chesnoiu a rămas cu 60.000 de salate nevândute: ”Cea de import este bună la 100 de grame, a noastră nu este”  Export de oi, cereale și legume în Algeria. Condițiile sunt negociate de ANSVSA alături de fermierii români Despăgubiri fermieri 2026: plată de 2.000 euro/ha – condiții, termene, documente necesare (document) Uniunea Oierilor, înființată oficial: ”Toți crescătorii de ovine sunt invitați să se alăture organizației și să devină membri activi”

    Ultimele știri

    Controalele în fermele de animale încep din luna februarie. Primele exploatații verificate de inspectorii ANZ Șeful ANZ – anunț important pentru toți crescătorii de albine Agricultura lovită de ger. Impactul vortexului polar în fermele din SUA și vestul Europei Fermierii au reclamat că aplicația pentru subvenții face publice prea multe informații despre terenurile lucrate Fermierii care pierd despăgubirile de 2.000 euro/ha. Ing. Marius Roman, Pepinierele Roman: ”Este destul de tragic”