• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Sclavie la o stână din România: ”Mă, tu vino cu Poliţia şi ia-mă de aici!”

    Ramona Dascălu -

    Ciobani condamnați la închisoare după ce au sechestrat și obligat mai mulți bărbați să muncească până la epuizare la stâna lor! Tribunalul Galaţi i-a condamnat, pe 30 septembrie, pe doi fraţi, Popov Octavian-Marian şi Popov Nicolae-Ionuţ, la 9 ani şi 6 luni, respectiv 8 ani şi 4 luni de închisoare, ambii ciobani, pentru trafic de persoane.

    În perioada 2015-2017, cei doi bărbaţi s-au folosit de cinci persoane, cu vârsta cuprinsă între 40 şi 50 de ani, cărora le-au promis salarii de 700 de lei pe lună ca să muncească la o stână pe care o deţineau în judeţul Galaţi. Când ajungeau la stână, ciobanii le luau telefoanele mobile şi îi forţau să muncească până la epuizare, scrie adevarul.ro.

    Lucrătorii erau cazaţi în condiţii înfiorătoare şi trăiau cu resturi de mâncare, fiind mereu la limita subzistenţei. Dacă vreunul dintre angajaţii ciobanilor îndrăznea să îşi ceară drepturile, era bătut şi i se inventau diverse prejudicii, cum ar fi producerea unor distrugeri la stână sau moartea unor animale care le-ar fi fost imputabilă.

    Unul dintre lucrători a ajuns în pragul sinuciderii şi a reuşit în cele din urmă să fugă de la stână. Un alt angajat al ciobanilor a reuşit să îşi sune soţia, iar dialogul dintre cei doi, interceptat de DIICOT, este cutremurător: ”Mă, tu vino cu poliţia şi ia-mă de aici, băi! Că n-am cum să scap de la golanii ăştia. Tu înţelegi?… Iei poliţia de la Scânteieşti… Te mai sun eu şi vii să mă iei. Păi, tre’ să-mi dea vreo cincizeci de milioane. Vreo cincizeci de milioane tre’ să-mi dea măi, femeie!”.

    Anchetatorii au stabilit că cei doi ciobani au recrutat de-a lungul timpului persoane cu o situaţie materială precară, din mediul rural, pe care, cu promisiunea unor condiţii de salarizare şi muncă normale, le-au exploatat prin supunerea la muncă la stâna pe care o deţin şi, cu pretextul necesităţii recuperării unor pagube, nu le-au achitat drepturile salariale şi nu le-au acordat zile libere.

    După ce reuşeau anihilarea libertăţii de mişcare a victimelor, cei doi ciobani organizau în incinta stânei o aşa zisă repartizare a forţei de muncă. Practic, angajaţii trebuiau să se ocupe de un efectiv de animale mult prea mare raportat la puterea lor de muncă, ajungând la epuizare fizică.

    Marian şi Ionuţ Popov au declarat mereu că sunt nevinovaţi, că au respectat în totalitate drepturile angajaţilor şi că nu i-au agresat verbal sau fizic. Judecătorii i-au obligat acum pe ciobani să le plătească la trei dintre angajaţii pe care îl foloseau ca pe sclavi câte 13.500 de lei de fiecare în contul lunilor de muncă neplătite.

     

     



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Fermierii cu terenuri incendiate mai pot încasa subvenții APIA. Cu o condiție! Funcționarii APIA dezvăluie că multe primării blochează accesarea subvențiilor și cer MADR să intervină! Sancționați de Inspecția Muncii, fermierii rămân și fără subvențiile APIA Banii pentru subvenția așteptată de fermieri – aprobați de Guvern! Plata în conturi, prin APIA! Fermierul Alexander Degianski a dat startul campaniei de semănat floarea-soarelui pe 17 martie

    Ultimele știri

    Sistemul prin care fermierii vor primi motorină ieftină la pompă. Document MADR! Încă o lovitură pe piața agricolă! Rusia a interzis exporturile de îngrășăminte până pe 21 aprilie Subvenția de bază la APIA. Condiții, plată pe hectar în 2026 Tratament la pomi în martie, înainte de înflorire: produse, aplicare BC 323 – Hibridul de porumb de la Rodbun care-ți pune recolta la dublu