• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • PACT PE AGRICULTURĂ! Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici: ”Să declarăm cu toţii anul 2020 anul agriculturii şi zootehniei româneşti”

    agrointeligenta.ro -

    Prezent la ”Forumul Agricultorilor – bilanț și perspective”, ministrul Finanţelor Publice, Eugen Teodorovici, le-a transmis fermierilor că 2020 ar trebui declarat anul agriculturii şi zootehniei româneşti, iar în acest sens s-ar putea face şi „un fel pact pe agricultură” cu câteva elemente esenţiale asumate în faţa fermierilor.

    ”Ce-ar fi să declarăm cu toţii anul 2020 anul agriculturii şi zootehniei româneşti, dar nu numai ca producţie, ci pe tot ceea ce face statul român, alte măsuri de simplificare (…) astfel ca toţi cei care au talent, au această tragere de inimă să poată face în continuare ceea ce fac şi să fie de către stat stimulaţi ca să trimitem nu doar şase produse la UE să fie recunoscute ca produse româneşti tradiţionale, şase este infim. Este un pas mare înainte, dar trebuie să simplificăm tot ce ţine din partea statului ca să încurajăm trimiterea asta de dosare la Comisia Europeană pentru a fi recunoscute cât mai multe produse româneşti ca fiind tradiţionale. Avem mult de muncă, se poate face foarte mult până la final de an, astfel încât 2020 să fie anul agriculturii româneşti, nu doar la producţie, ci la orice, la irigaţii, la simplificare, la facilităţi fiscale, cost de finanţare redus”, a spus Teodorovici, în faţa fermierilor prezenţi la Romexpo.

    Teodorovici a propus un pact pe agricultură, redactat de ministrul Petre Daea, cu câteva elemente esenţiale.

    ”Suntem cu toţii de acord, facem un fel de pact pe agricultură – poate domnul ministru îl şi redactează cu câteva elemente esenţiale – pe care ni-l asumăm în faţa dvs., pentru a fi siguri că vom fi scoşi la tablă şi vom lua nota 10”, a adăugat şeful de la Finanţe.

    La rândul său, ministrul Agriculturii a precizat că între el şi Teodorovici a existat ”o colaborare perfectă” pentru sprijinirea fermierilor.

    ”Între ministrul Agriculturii şi ministrul Finanţelor a fost o colaborare perfectă, perfectă pentru sprijinul dvs. şi aşa va fi şi de aici încolo, iar planul pentru anul agriculturii româneşti în 2020 îl gândim împreună şi îi dăm drumul cu sprijinul dvs., în aşa fel încât să ne bucurăm împreună”, a declarat Petre Daea.

    „Forumul Agricultorilor – bilanţ şi perspective”, eveniment organizat de Ministerul Agriculturii, împreună cu Casa de Comerţ Unirea şi Confederaţia Meridian, a avut loc miercuri la Romexpo, unde, potrivit organizatorilor, au venit în jur de 10.000 de participanți din toate colţurile ţării.



    Urmărește știrile Agrointeligența și pe
    Google News, Facebook, LinkedIn, X, YouTube și TikTok

    Te-ar mai putea interesa

    Bulgaria: Primul import de floarea-soarelui din Argentina – depistat cu conținut periculos de pesticide și nu va fi procesat în ulei Un taur din rasa Aberdeen Angus a fost vândut la o licitație cu aproape 150.000 de euro Garda de Mediu – controale masive în ferme! Un fermier a încasat deja o amendă uriașă Kaufland despre buchetele de trandafiri la 1 leu: Nu reprezintă o strategie comercială, ci un mecanism responsabil de gestionare a stocurilor Alertă ANM: Fenomen meteo periculos în nouă județe, până vineri

    Ultimele știri

    Șeful Azomureș, mesaj pentru angajații combinatului: ”Am inițiat oficial procedura de concediere colectivă” Plata ANT la bovine 2026. Data de referință pentru subvenția APIA pe cap de vacă în acest an Plata ANT pe hectar, bovine și ovine. Anunț direct de la premierul Ilie Bolojan Virusul piticirii și îngălbenirii orzului și grâului. Primele semne, măsuri de combatere Zbor puternic al dăunătorilor în rapiță: verificați capcanele galbene! Pragurile la care fermierii aplică tratamente