• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Primul tractor românesc va fi livrat Primăriei Ciugud din județul Alba

    Ramona Dascălu – Agrointeligența

    Primăria comunei Ciugud, deținătoarea primului tractor românesc TAGRO fabricat la IRUM Reghin, în județul Mureș! Oficialii localității din județul Alba vor intra de săptămâna aceasta în posesia primului tractor TAGRO ieșit de pe poarta fabricii din Reghin, anunțul fiind făcut chiar pe pagina oficială a primăriei.

    În postarea publicată pe Facebook, se precizează că tractorul românesc va fi folosit atât pe timp de vară pentru a înlătura iarba de pe marginea drumurilor, cât și pe timp de iarnă pentru a deszăpezi drumurile comunei.

    Ciugudul susține produsele românești! Am trecut și de la vorbe la fapte astfel că Primăria Ciugud este oficial proprietarul PRIMULUI tractor românesc ieșit pe poarta fabricii IRUM Reghin. Purtând seria 001, noul IRUM TAGRO este primul tractor proiectat și construit în întregime în România după 1989. De săptămâna viitoare TAGRO va avea mult de muncă alături de colegii noștri de la administrarea domeniului public. Ce va face? Va cosi iarba de pe marginea drumurilor, iar în timpul iernii va primi o lamă pentru deszăpezire și se va asigura că drumurile vor fi mereu curățate de zăpadă„, se arată în postarea Primăriei comunei Ciugud. 

    La finalul postării, după ce sunt amintite și câteva dintre caracteristicile tractorului TAGRO, oficialii comunei promit că după ce tractorul va fi folosit, vor reveni și cu un feedback.  

    TAGRO presupune un sistem de tracțiune integrală 4×4 ce se cuplează electrohidraulic, cu o cutie de viteze cu 12 trepte pentru mersul înainte și 12 pentru mersul înapoi. După ce îl punem la treabă promitem că vă spunem și cât de serios este în exploatare. La prima impresie ne-a cucerit ca orice ROMÂN serios„, se arată în postarea publicată pe Facebook de Primăria comunei Ciugud”, se mai arată în postare. 

    Tractorul românesc TAGRO a fost lansat în toamna trecută și a intrat în producția de serie la începutul lunii septembrie anul acesta. Conform datelor furnizate de reprezentanții uzinei de la Reghin, se oferă spre vânzare modelele cu motorizare de 86 CP și 95 CP la prețurile de 34.500 euro + TVA, respectiv 34.750 de euro + TVA. Conform producătorului, modelul cu motorizare de 102 CP va fi scos la vânzare cu suma de 34.950 euro + TVA.

    Conform strategiei producătorului IRUM, în 2019 trebuie fabricate şi scoase la vânzare 200 de tractoare, în 2020 se estimează producția și comercializarea a 300 de unități TAGRO, iar în 2021 firma reghineană și-a propus să producă și să scoată la vânzare 500 de tractoare TAGRO.


    Te-ar mai putea interesa

    Apelul fermierilor către ANAF: amânați termenul, altfel din 1 iunie suntem obligați să închidem porțile! Subvenția care crește de la 200 de euro la 800 de euro pe hectar! Plăți APIA deblocate! Subvențiile care au apărut în Monitorul Oficial și pot intra la plată! Ciorile fac din nou prăpăd și scot din pâmânt porumbul abia răsărit. ”Sunt monumente ale naturii” Fostul vicepremier Gabriel Oprea a investit cinci milioane de euro într-o cunoscută fermă de Angus

    Ultimele știri

    Prognoza meteo pentru luna mai. Graficul ploilor în ultima lună de primăvară Radu Jolța: ”S-a ajuns să cultivăm grâu ca să avem premergătoare pentru rapiță” Rapița MATIF s-a consolidat la peste 500 euro/tonă. Prețul estimat de analiști la recoltare Israelul îi cere președintelui Zelenski dovezi privind furtul de cereale Săptămână de foc pentru subvențiile APIA. Agenda următoarelor plăți în agricultură