• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • ATAC TRAGIC: Cioban în stare gravă, după ce a fost rănit la cap și mâini de un urs!

    agrointeligenta.ro

    Un tânăr de 30 de ani a fost atacat de un urs, la o stână din localitatea Vidra, judeţul Vrancea. Deşi a suferit mai multe răni, bărbatul a supravieţuit și a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Ciobanii sunt în alertă și se tem pentru viața lor din cauza atacurilor tot mai dese ale animalelor sălbatice înfometate!

    Potrivit primarului din Vidra, Silviu Pintilie, tânărul a fost mușcat de urs în zona capului şi a membrelor superioare, iar un alt bărbat care a văzut incidentul a sunat la 112, alertând autoritățile.

    A fost nevoie de un autovehicul 4×4 pentru a se putea ajunge la stână. În urma apelului la 111, poliţiştii au ajuns pe jos la acesta, împreună cu mai mulţi jandarmi şi personal medical. Bărbatul este din Poiana Cristei şi venise să muncească ca zilier în zonă.

    El are leziuni în zona capului şi a membrelor superioare, dar era conştient când a fost dus la spital. Autorităţile locale au trimis un autoturism de teren, în vederea preluării bărbatului.

    Te-ar mai putea interesa

    Piața cerealelor – între cotații și realitate. Fermier: Cei care cumpără îmi închid telefonul când le spun cât e prețul la bursă Fermier: Ofer apicultorilor 80 de lei/familia de albine pentru polenizarea culturii de floarea-soarelui Maersk și-a suspendat operațiunile în portul Chornomorsk. Transporturile, redirecționate către Constanța Vis împlinit cu sprijinul comunității: două văcuțe Mini Highland au schimbat viața unei familii de corporatiști DNA confirmă trimiterea în judecată a șefilor APIA și ANF. Adrian Pintea și Romeo Șoldea, suspendați din funcție

    Ultimele știri

    Fermierii cer Parlamentului să adopte de urgență proiectele de legi care pot salva sectorul agricol! ANSVSA vine cu precizări: ”NU s-a decis vaccinarea în masă a oilor din România!” Motorina pentru fermieri a trecut de 10 lei/litru: „Disponibilitatea este acum mai importantă decât prețul!” Agrointeligența a avut dreptate: Kerekes Melinda Klara a preluat conducerea APIA! Un deputat aruncă bomba: Românii nu vor mai putea folosi lemne de foc, doar ”biomasă certificată”!