• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • Ruşii măresc producţia de carne şi ouă, speră că intrarea în OMC le va aduce cumpărători

    agrointeligenta.ro -

    Rusia va produce până la finele anului 3,5 milioane de tone de carne de pasăre, cu 10,3% mai mult ca în 2011, potrivit unei estimări guvernamentale, informează WorldPoultry.net.

    Rusia se pregăteşte pentru intrarea în Organizaţia Mondială a Comerţului (OMC), de beneficiile căreia, în termeni de eliminare a barierelor comerciale, doreşte să profite din plin, stimulând exporturile în toate domeniile în care se poate bucura de avantaje competitive, unul dintre acestea şi producţia de carne de pasăre şi ouă.

    Potrivit ministrului rus al Agriculturii, Nicolai Fiodorov, în ultimii şase ani, Rusia a construit şi renovat peste 400 de unităţi cu diferite funcţii din industria creşterii păsărilor, acest lucru conducând la o creştere a producţiei de carne şi de ouă.

    Anul acesta efortul financiar susţinut de la bugetul de stat pentru sprijinirea sectorului s-a ridicat la 164,5 milioane ruble (4 milioane euro)

    Reprezentanţii industriei atrag atenţia că în ciuda investiţiilor făcute în ultimii ani sectorul mai trebuie sprijinit pentru a deveni competitiv, ei propunând o listă de propuneri pentru îmbunătăţirea situaţiei

    Statul rus are un program de sprijinire al sectorului până în 2020.

    Rusia se află în vecinătatea celor mai atractive două pieţe pentru consumul de pasăre şi ouă, cea a Chinei şi cea a Uniunii Europene.


    Te-ar mai putea interesa

    Măsurile Guvernului Bolojan pentru fermieri: creșterea pragului minim la APIA la 2 ha, stimularea procesării, bani pentru irigații Furturi de amploare de pe terenurile agricole. Întâlnire convocată cu fermierii unei comune Două măsuri propuse de ministrul Barbu și aprobate azi de Guvern: ”Continuăm să protejăm fermierii”

    Ultimele știri

    Un procesator român de lapte a ajutat peste 1.000 de mici fermieri să treacă la e-Factura: ”A înțeles toată lumea” Fermierii sunt în alertă! S-a confirmat primul focar de dermatoză nodulară contagioasă a bovinelor în Franța APIA – anunț la finalul campaniei de plăți. Ce se întâmplă cu fermierii care nu luat încă subvențiile?