• ABONARE
  • Contact
  • Publicitate
  • Anunțuri
  • Audiență
  • Rețele sociale
  • Informații
  • Știri
  • Subvenții APIA
  • Vegetal
  • Zootehnie
  • Bursă cereale
  • Agribusiness
  • ARHIVA
  • CĂUTARE
  • O seră de trandafiri a fost inaugurată în Dâmbovița: 40.000 de rădăcini și o floare unică în lume

    agrointeligenta.ro -

    O seră de trandafiri a fost inaugurată în acest sfârșit de săptămână în localitatea Buşani din judeţul Dâmboviţa, investiţia ridicându-se la 1,3 milioane de euro, iar proprietarul vrea să creeze o bursă a florilor pentru Europa Centrală şi de Est.

    Sera se întinde pe o suprafaţă de 5.000 de metri pătraţi, fiind cultivate 40.000 de rădăcini cu 13 soiuri de trandafiri, şi asigură în prima fază 30 de locuri de muncă.

    Este vorba de o investiție a companiei Gloria Serenity Agro condusă de Mihnea Alexandru Petrovici, care a precizat că toată sera funcționează prin intermediul unui sistem informatic, mâna de lucru asigurând doar culegerea florilor.

    sera”Firma noastră va crește un nou soi de trandafiri, unic în lume, realizat printr-o fructuoasă colaborare cu producătorul german, adaptat cerințelor pieței românești și, sperăm noi, internaționale, ce a fost denumit Gloria Serenity. Sperăm că această investiție va fi primul pas în dezvoltarea horticulturii moderne românești și, astfel, să obținem un loc important pe piața mondială de flori tăiate. Și, de ce nu, în această zonă să putem dezvolta împreună cu autoritățile locale o bursă a florilor pentru Europa Centrală și de Est, precum cea de la Amsterdam. Aducem mulțumiri domnului președinte al Consiliului Județean – Adrian Țuțuianu și domnului prefect al județului Dâmbovița – Victor Sanda, ei fiind cei care ne-au atras în această zonă”, a declarat investitorul.

    La eveniment a participat și Adrian Țutuianu (stânga foto, lângă investitor), președintele Consiliului Județean Dâmbovița.

    Foto: antenadambovita.ro, tvpartener.ro


    Te-ar mai putea interesa

    Lista subvențiilor APIA care se plătesc acum fermierilor pe hectar și animale Un tânăr întors din străinătate și-a făcut fermă și vinde ouăle de țară la automat, cu 1 leu bucata Taxă eliminată pentru toți proprietarii de terenuri

    Ultimele știri

    Febra aftoasă a apărut la o fermă ce luase toate măsurile de biosecuritate. Angajații se mutaseră la fermă pentru a nu aduce virusul Combaterea în preemergență și în postemergență timpurie a buruienilor din culturile de porumb și floarea soarelui – două soluții foarte eficiente oferite de FMC Fermierii au de unde alege. Agrii recomandă mai multe fungicide contra septoriozei la grâu